Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Pigułka "dzień po" jednak na receptę?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 lutego 2016 10:25

Czym może zakończyć się wprowadzenie takiego ograniczenia?
Pigułka "dzień po" jednak na receptę? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

– Wydłużenie drogi między potrzebą a możliwością kupienia tego preparatu sprawi, że spadnie jego efektywność. Dostęp do lekarzy nie zawsze jest tak łatwy jak dostęp do aptek. W wielu przypadkach dodatkową barierą będzie kwestia finansowa, ponieważ trzeba będzie zapłacić także za wizytę u lekarza – powiedział dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik.

Trudniejszy dostęp do tej metody antykoncepcji awaryjnej może spowodować, że kobiety będą szukały rozwiązania w inny, także nielegalny sposób. W internecie można znaleźć liczne ogłoszenia na forach i stronach z ofertą środków wczesnoporonnych, które mogą być realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet.

– Nie wiemy, jaka to jest skala, bo nikt tego nie bada, natomiast jest tego bardzo dużo. Problem jest taki, że jeżeli stosuje się regularnie antykoncepcję hormonalną bez badań, to można sobie zaszkodzić. Można narazić swoje zdrowie na szwank – mówi Anna Grzywacz, koordynatorka programowa w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Od zeszłego roku kobiety, które ukończyły 15 lat, mogą kupić ellaOne w aptece bez recepty. W Polsce i Czechach wprowadzono ograniczenia wiekowe, natomiast we Francji tabletkę po można dostać za darmo u szkolnej pielęgniarki lub w centrum planowania rodziny. Kobieta, która się po nią zgłasza, jest całkowicie anonimowa, ponieważ głównym celem jest rozwiązanie problemu niechcianej ciąży. Kompromis w zakresie sprzedaży ellaOne udało się również wypracować we Włoszech, mimo początkowych protestów ze strony środowisk konserwatywno-katolickich. Dla osób powyżej 18 roku życia lek jest dostępny bez ograniczeń prawnych.

Źródło: newseria

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Monosnap WUM_ Inauguracja Roku Akademickiego 2023_ (9)
Transmisja live

WUM: Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

5 października 2023
Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-2211
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 22.11.2022 r.

22 listopada 2022
w-pigulce-3001
30 stycznia 2023
w-pigulce-1602
16 lutego 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023
w-pigulce-1703
17 marca 2023