Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 13.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 marca 2023 10:00

Skrót wiadomości Medexpressu - 13.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

– Chcielibyśmy, żeby to był głos, który będzie wyznacznikiem i podstawą działania dla polityków i osób odpowiedzialnych za system kształcenia i który pozwoli otworzyć mechanizmy zapewniające jakość kształcenia. Leży to w szeroko pojętym interesie społecznym – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zapowiadając konferencję „Nowoczesna edukacja medyczna odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa”, która odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. we Wrocławiu. Zdaniem rektorów uczelni medycznych, szkoły wyższe, które prowadzą kierunek lekarski powinny dawać studentowi możliwość poruszania się w środowisku, w którym powstaje wiedza medyczna i korzystania z odpowiedniej infrastruktury laboratoryjnej i szpitalnej. Pozwala mu to nabyć wiedzę, która sprawi, że w przyszłości nie da się on na przykład zmanipulować pseudonaukowcom. Prace prowadzone przez KRAUM i kwietniowa konferencja mają służyć opracowaniu kryteriów, które będą musiałby spełnić uczelnie, by móc uruchomić kierunek lekarski.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zapadnie decyzja związana z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19 W trakcie wizyty w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że liczba zakażeń ostatnio wzrosła, ale nie zagraża to wydolności systemu opieki zdrowotnej. – W ostatnim czasie dynamika z tygodnia na tydzień przekraczała czasami nawet 50 proc. W tej chwili wzrosty zachorowań są coraz mniejsze – powiedział minister Adam Niedzielski.

Jutro w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się egzamin dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Na ten najważniejszy w zawodowym życiu medyka egzamin przyjedzie prawie 700 lekarzy z całej Polski. W ciągu 3 godzin przyszli specjaliści muszą odpowiedzieć na 120 pytań. Jeżeli odpowiedzą na 60 proc. z nich, złożą ten egzamin, co pozwoli im przystąpić do egzaminu ustnego. Jeśli zaś zdadzą test na co najmniej ocenę dobrą (75 proc. poprawnych odpowiedzi), są zwolnieni z egzaminu ustnego i uzyskują tytuł specjalisty. Pytania do testu przygotowują specjaliści lekarze z tych dziedzin z całej Polski, a następnie są one recenzowane przez konsultantów krajowych w tych dziedzinach. Nad testami pracuje kilkanaście osób, tak, aby jak najlepiej sprawdziły wiedzę egzaminowanych.

Odkrycia naukowe ostatnich stu lat sprawiły, że dziś z cukrzycą można wieść długie, wystarczająco dobre życie. Jednocześnie codzienne nawyki, związane z rozwojem technologii spowodowały, że liczba ludzi chorych na cukrzycę rośnie lawinowo. Specjaliści są zgodni – to nawet nie epidemia. To pandemia. Tym bardziej warto wiedzieć, że przeważającej liczbie przypadków cukrzycy typu 2 sami możemy zapobiec. Więcej o tej chorobie można przeczytać na Medexpress.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także