Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Suplementy diety: czasami zamiast pomóc możemy sobie zaszkodzić

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 2 sierpnia 2017 08:58

Suplementy diety: czasami zamiast pomóc możemy sobie zaszkodzić - Obrazek nagłówka
Fot. Medexpress.TV
Czy suplementy diety mogą zaszkodzić? O to zapytaliśmy Marka Posobkiewicza, głównego inspektora sanitarnego.

Panie Ministrze, jakie potrzeby widzi główny inspektor sanitarny, jeśli chodzi o zmianę przepisów czy instrumentów kontroli dotyczących rynku suplementów diety w Polsce?

Rynek suplementów diety w Polsce jest rynkiem rozwijającym się. Musimy pamiętać, że jest to żywność. Dlatego trzeba rozróżnić suplementy diety od leków. Szczególnie ludzie starsi, którzy mają przepisywane wiele różnych preparatów od lekarzy powinni mieć świadomość, że nie wszystko jest im potrzebne. Zawsze powinni konsultować spożywanie jakichkolwiek innych środków z lekarzem lub z farmaceutą, aby nie powielać tych samych substancji. Biorąc różne preparaty, poprzez kumulację tej samej substancji, czasami zamiast pomóc możemy sobie zaszkodzić.

Jak to w tej chwili jest regulowane? Czy mamy odpowiednie przepisy, żeby uniknąć niebezpieczeństw, o których Pan wspomniał?

Każdy podmiot, który wprowadza na rynek suplement diety zobowiązany jest zgłosić go do głównego inspektora sanitarnego. Jeżeli z tego zgłoszenia wynika, że znajduje się tam substancja, która może być czynna chemicznie - działająca jak lek -  wnioskujemy o opinię od Urzędu Rejestracji Leków, bądź wymagamy opinii od instytutu badawczego, który wskazuje czy te substancje, które znajdują się w danym preparacie spełniają kryteria suplementu diety, czyli czy są żywnością, a nie są lekiem.

Panie Ministrze, jak rynek suplementów ma się do evidence-based medicine? Czy są to naprawdę produkty lecznicze? Kto to weryfikuje?

Musimy jeszcze raz rozróżnić: evidence-based medicine, czyli medycyna oparta na faktach, bardziej dotyczy leków i preparatów medycznych. Suplement diety nie jest preparatem medycznym, jest uzupełnieniem normalnej diety. Jeżeli ktoś ma jakikolwiek niedobór jakiejś substancji, powinien swoje normalne jedzenie suplementować. Jeżeli ktoś ma normalną, zbilansowaną dietę, nie ma żadnych niedoborów żywnościowych, jest ogólnie zdrowy, to nie musi uzupełniać swojej diety o suplementy.

Jeszcze jedna kwestia zagrożeń dla konsumentów związanych ze stosowaniem suplementów diety. Jakie główny inspektor sanitarny widzi zagrożenia?

Przede wszystkim nie wolno brać różnych preparatów na tzw. własną rękę. Szczególnie osoby przewlekle chore, biorące duże ilości różnych leków, powinny skonsultować się z lekarzem, czy mogą zażywać dodatkowy preparat. Bo musimy pamiętać, że suplement diety może też wpłynąć bądź na wchłanianie się leku, potęgować jego działanie, bądź osłabić. Dlatego nie należy się leczyć samemu, tylko zaufać swojemu lekarzowi rodzinnemu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1136654831-no-meta
Sejmowa Komisja Zdrowia

Stan psychiatrii i psychologii dziecięcej w Polsce

12 kwietnia 2023
iStock-964754892
12 kwietnia 2023
w-pigulce-2710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.10.2022 r.

27 października 2022
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023