Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 23.01.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 stycznia 2023 11:36

Skrót wiadomości Medexpressu - 23.01.2023 r. - Obrazek nagłówka

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, jako pierwszy ośrodek w Polsce, rozpoczyna badanie kliniczne dla chorych na raka kory nadnerczy, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne. Program finansuje Agencja Badań Medycznych, zakwalifikowanych zostanie 24 pacjentów.

Komisja Europejska zaprasza do przedstawienia opinii na temat inicjatywy w sprawie kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego. Inicjatywa została ogłoszona przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w Orędziu o stanie Unii z 2022 r., jako kontynuacja Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Obywatele i zainteresowane strony proszeni są o przesłanie swojego wkładu do 15 lutego 2023 r. Nadesłane opinie zostaną uwzględnione przy dalszych pracach nad tą inicjatywą.

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Dokument wyznacza strategiczne ramy wspólnych działań uczelni, które w swoich dziedzinach są liderami w Polsce. Porozumienie ma na celu na celu identyfikację strategicznych obszarów badawczych i rozwijanie współpracy zespołów naukowych. Uczelnie chcą też wspólnie działać na rzecz zwiększenia skali zastosowań efektów działalności naukowej w przemyśle biotechnologicznym i działalności klinicznej.

– Z uwagi na kumulację infekcji, również wirusów RSV, grypy i SARS-CoV-2 mamy bardzo trudny sezon. Miniony okres świąteczny był najgorszym w szpitalach pediatrycznych od kilkunastu lat. Zwykle zwalniamy dzieci do domu, a teraz oddziały pediatryczne wprost pękały w szwach – alarmuje dr n. med. Ilona Małecka, specjalista w dziedzinie pediatrii z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wielkopolskiego Centrum Pediatrii. Hospitalizacje to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Trudna sytuacja dotyczy również poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem poziom wyszczepienia dzieci przeciwko grypie i Covid-19 wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-1011
10 listopada 2022
W-pigulce-2811
28 listopada 2022
W-pigulce-3011
30 listopada 2022
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-0202
2 lutego 2023