Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 9.01.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 stycznia 2023 11:21

Skrót wiadomości Medexpressu - 9.01.2023 r. - Obrazek nagłówka

– Podpisałem rozporządzenie, które wprowadza możliwość wykonania u lekarza rodzinnego testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19 – poinformował Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Testy combo mają być dostępne do zakupu przez POZ w ciągu kilku najbliższych dni. Dzięki nim, zdaniem ministra zdrowia, będzie można nie tylko w szybki sposób różnicować, z jaką infekcją mamy do czynienia. Potwierdzenie zakażenia wirusem sprawi, że lekarze nie będą w takim przypadku ordynować antybiotykoterapii.

Tymczasem Naczelna Izba Lekarska przedstawiła rekomendacje w związku z sezonem infekcji grypowych. To przede wszystkim rozpowszechnianie szczepień przeciwko grypie, izolacja osób wykazujących cechy infekcji i szczególna ochrona przed zakażeniem osób z grup ryzyka. Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej apeluje też o dostęp do testów combo w poradniach POZ, izbach przyjęć i SOR-ach, a także o zmiany, które pozwoliłyby pracownikom zgłaszać krótką nieobecność z powodu choroby bez udziału lekarza.

Nowy ministerialny zespół zajmie się jakością opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego. Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia. Zadaniem Zespołu jest przygotowanie i przekazanie szefowi resortu propozycji rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego.

Co czwarty polski nastolatek sięga po e-papierosy, alarmuje Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem pojawiają się kolejne badania, wskazujące na negatywne skutki zdrowotne ich palenia. Co więcej, ryzyko uzależnienia oceniane jest na wyższe, niż w przypadku tradycyjnych papierosów. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Pollster na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, 23 proc. nastolatków w Polsce pali e-papierosy. 72 proc. z nich robi to systematycznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska jest jednym z pięciu europejskich krajów z najwyższym odsetkiem palących nieletnich. Ponad 30 proc. nastolatków, którzy spróbowali nikotyny, po raz pierwszy miało z nią kontakt w formie e-papierosa.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Monosnap WUM_ Inauguracja Roku Akademickiego 2023_ (9)
Transmisja live

WUM: Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

5 października 2023
W-pigulce-0712
7 grudnia 2022
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-0202
2 lutego 2023
w-pigulce-1602
16 lutego 2023
w-pigulce-2002
20 lutego 2023
w-pigulce-2003
20 marca 2023