Tydzień z monitorowaniem poziomu glikemii - rewolucja

Fot. MedExpress TV
- Monitorowanie poziomu glikemii ma podstawowe i absolutnie kluczowe znaczenie w cukrzycy - opowiada Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Medexpress 2019-05-17 10:40

- Monitorowanie poziomu glikemii ma znaczenie podstawowe i absolutnie kluczowe w cukrzycy. Dlatego, że to właśnie na podstawie samokontroli pacjenci podejmują decyzje terapeutyczne. Kiedyś zapytałam pacjenta, który ma cukrzycę typu I i uprawia wyczynowo sport, bez czego wolałby zostać: bez insuliny czy przyrządu do monitorowania glikemii? Odpowiedział, że bez insuliny. Świadczy to o tym, jak ważne dla pacjenta jest monitorowanie poziomu glikemii - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Kiedyś pacjenci musieli jeździć na badania poziomu cukru raz w miesiącu do laboratorium. Dziś każdy pacjent jest wyposażony w glukometr.

- Przykrym zjawiskiem, jakie łączy się z samokontrolą jest nakłuwanie palca. Pacjenci, którzy badają się często, mają pokłute i obolałe palce. Nowoczesne urządzenie „monitoring flash” pozwala uniknąć tego kłucia, ponieważ jest ono na stałe umieszczone np. na ramieniu i wynik otrzymuje się na podstawie skanowania. Urządzenie to okazało się wielkim hitem wśród pacjentów, natomiast nie jest ono w Polsce refundowane, dlatego mało kto może sobie na nie pozwolić

PDF

Zobacz także