Używanie e-papierosów prowadzi do palenia tytoniu?

Fot. Thinkstock / Getty Images
Nastolatkowie, którzy „palą” e-papierosy sięgają później po tradycyjne wyroby tytoniowe częściej niż ich rówieśnicy, którzy nigdy nie stosowali papierosów elektronicznych – spekulują naukowcy z University of Southern California's Tobacco Center of Regulatory Science.
Tomasz Kobosz 2016-06-15 13:40

Badacze przeprowadzili ankiety wśród ok. 300 uczniów amerykańskich szkół średnich. Wyniki pokazały niepokojącą zależność – uczniowie, którzy nigdy nie palili tytoniu, ale „inhalowali” e-papierosy, w kolejnym roku rozpoczynali palenie zwykłych papierosów częściej niż ci, którzy wcześniej nie sięgali po papierosy elektroniczne.

Zdaniem autorów badania, wzrost popularności e-papierosów oraz idący za nim wzrost odsetka młodych ludzi palących tradycyjne wyroby tytoniowe, może przyczynić się do zaprzepaszczenia sukcesów prozdrowotnych kampanii antytytoniowych prowadzonych na przestrzeni wielu lat.

WARTO PRZECZYTAĆ

E-papierosy na cenzurowanym

Do wyników badania należy jednak podchodzić w dużą ostrożnością. Jak podkreśla sama jego główna autorka – dr Jessica Barrington-Trimis, nie ma dowodów na przyczynowo-skutkowy charakter zaobserwowanej zależności. Możliwe jest, że osoby, które najpierw sięgnęły po e-papierosy i tak były predysponowane do rozpoczęcia palenia tytoniu wcześniej czy później.

Źródło: Science World Report

PDF

Zobacz także