Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Lekarze rodzinni

W Dzień Dziecka porozmawiajmy o zdrowiu

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 1 czerwca 2017 10:18

W Dzień Dziecka porozmawiajmy o zdrowiu  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Jak zapobiec chorobom wśród najmłodszych i zapewnić im zdrową przyszłość? Specjaliści medycyny rodzinnej zwracają uwagę na najważniejsze problemy.

Z analiz dotyczących zdrowia dzieci w Polsce, przeprowadzonych także przez Sejmową Komisję Zdrowia, wynika, że wśród głównych czynników ryzyka mających negatywny wpływ na zdrowie najmłodszych są: niewystarczająca aktywność fizyczna oraz złe nawyki żywieniowe.  

- Na sposób odżywiania u najmłodszych wpływ mają nawyki żywieniowe rodziców! Fast foody stają się coraz bardziej popularne w wielu domach. Zdrowe ziemniaki zastąpiły frytki i pizza. Do tego słodkie napoje gazowane i słodycze. Wraz z wiekiem dziecka spada spożycie warzyw i owoców. W efekcie dzieci zaczynają tyć i chorować! Na nadwagę, a coraz częściej także groźną otyłość, zapada od 20-30 procent ogółu dzieci do lat 18, co w następstwie często wiąże się z nadciśnieniem, a nawet cukrzycą – podkreśla Bożena Janicka z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W Polsce dzieci cierpią także na wady postawy. To poważny problem szczególnie wśród dzieci szkolnych. Zniekształcenia kręgosłupa związane jest głównie z brakiem ruchu - unikanie zajęć z wychowania fizycznego oraz znikomy wskaźnik uprawiania sportu poza lekcjami. Już w pierwszym roku życia niemowlęta uczone są posługiwania się telefonem i tabletem. Na efekty nie trzeba długo czekać. Zamiast biegania po podwórku kilkulatki wybierają komputer i telewizor, przed którymi spędzają nawet kilka godzin dziennie.   

- Zaburzenia postawy u dzieci w przyszłości mogą przynieść groźne w skutkach powikłania chorobowe - zaburzenia w czynnościach wielu narządów i układów organizmu. Siedzący tryb życia sprawia, że dziecko staje się mniej sprawne, czyli mniej zdrowe!  Dorośli zezwalając najmłodszym na brak aktywności, przyczyniają się do „produkowania” zniedołężniałego pokolenia! Kochajmy nasze dzieci. Rozpieszczajmy je, ale mądrze. Nigdy nie jest za późno na zmianę przyzwyczajeń. Drugie śniadanie do szkoły to nie chipsy i czekoladowy baton, ale kanapka z sałatą i jabłko. Zbliżają się wakacje. Zorganizujmy dzieciom wolny czas i przypilnujmy, by komputer i telewizor nie stały się dla nich jedyną aktywnością. Pomyślmy o zdrowiu naszych dzieci już dziś, w Dzień Dziecka – apeluje Bożena Janicka.                

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także