WHO potwierdziło 16 doniesień o atakach dokonanych przez Rosjan na placówki medyczne w Ukrainie

Wojciech Laska

Opublikowano 10 marca 2022, 13:36

Fot. Getty Images/iStockphoto, zniszczony budnek
Wojciech Laska

Opublikowano 10 marca 2022, 13:36

Catherine Smallwood, starszy oficer ratunkowy w regionalnym biurze WHO na Europę, powiedziała na konferencji, że WHO zweryfikowało 16 ataków na infrastrukturę medyczną w Ukrainie, w których zginęło 9 i zostało rannych 16 osób. Powiedziała, że ​​ataki miały miejsce na różnych kierunkach ataku i na szpitale w różnych miastach, m.in.: w Żytomierzu na północnym zachodzie kraju, Wuhłedarze w pobliżu Mariupola na południowym zachodzie i Charkowie na północnym wschodzie.

Hans Kluge, Dyrektor Regionalny WHO na Europę, nakreślił trzy priorytety WHO w działach na rzecz Ukrainy:

  1. Zapewnienie zaopatrzenia medycznego.

„Brakuje niezbędnych leków ratujących życie, takich jak tlen i insulina, środków ochrony osobistej, środków chirurgicznych, środków znieczulających i bezpiecznych produktów krwiopochodnych” – ostrzegł.

„Do tej pory dwie przesyłki o łącznej wadze 76 ton artykułów urazowych i ratunkowych, a także zamrażarki, lodówki, opakowania z lodem i lodówki są w tranzycie przez Ukrainę. Mamy kolejne dostawy 500 koncentratorów tlenu, a kolejne dostawy są w drodze”.

  1. Pomoc w wyposażeniu krajów sąsiadujących z Ukrainą w infrastrukturę i wiedzę fachową, aby zaspokoić pilne potrzeby zdrowotne osób przybywających z Ukrainy.

„WHO rozmieściła zespoły ekspertów na Węgrzech, w Polsce, Republice Mołdawii i Rumunii i ściśle współpracuje z odpowiednimi rządami, władzami i partnerami w celu oceny potrzeb napływających uchodźców”.

  1. Wsparcie służb medycznych na terenie Ukrainy poprzez szkolenia i mobilizację zespołów medycznych.

Kluge wskazał, że ze względu na zerwane linie zaopatrzenia w lek, poważnym wyzwaniem jest zapewnienie ciągłości opieki nad osobami z długoterminowymi potrzebami zdrowotnymi.

Wśród priorytetów działań WHO jest przywrócenie i utrzymanie programów szczepień, leczenie gruźlicy i HIV oraz opieka psychiatryczna: „Pracujemy nad wsparciem tych podstawowych potrzeb medycznych poprzez stałe placówki i szpitale polowe lub mobilne usługi zdrowotne oraz udostępniając kluczową diagnostykę, leki i materiały medyczne” – dodał Kluge.

Kluge dodał, że Ukraina zgłosiła 731 zgonów z powodu Covid-19 w zeszłym tygodniu. „Niestety liczba ta wzrośnie w miarę utrzymywania się niedoborów tlenu” – powiedział.

Ponadto, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Ludności (UNFPA) oszacował, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy na Ukrainie 80 000 kobiet urodzi bez dostępu do intensywnej opieki położniczej.

Źródło: BMJ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

WHO / ukraina / wojna w Ukrainie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31