Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Jednorazowe e-papierosy są popularne wśród młodzieży. Ministerstwo Zdrowia szykuje regulacje

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 lutego 2024 13:36

Jednorazowe e-papierosy są popularne wśród młodzieży. Ministerstwo Zdrowia szykuje regulacje - Obrazek nagłówka
fot. PAP
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wdrożeniem dyrektywy, która wprowadzi zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. Przygotowuje również zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych.

Jak wynika z danych zaprezentowanych podczas konferencji prasowej pt. „Palenie i wapowanie wsród młodzieży szkolnej”, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, co trzeci uczeń używający jednorazowego e-papierosa wypala go w dobę albo krócej. Tymczasem jeden jednorazowy e-papieros jest odpowiednikiem trzech paczek dziennie.

Okazuje się, że pomimo ograniczeń prawnych, większość niepełnoletnich uczniów nadal kupuje produkty z nikotyną osobiście w sklepach stacjonarnych. W 2023 r w Polsce sprzedano ok. 100 mln sztuk e-papierosów, z których niemal 90 proc. sprowadzana jest z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań.

Pracujemy nad ustawą, która wprowadzi zakaz jednorazowych papierosów elektronicznych. Jesteśmy w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, z Ministerstwem Finansów, by była to szczelna regulacja – zapowiada Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Jak dodaje, problemem jest też sprzedaż elektronicznych papierosów przez internet, która jest niezgodna z ustawą tytoniową, a jednak jest prowadzona. Przepisy te wymagają więc również uszczelnienia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także