Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Publiczna ochrona zdrowia silnie opiera się na prywatnej opiece. Potrzebne jest mocne partnerstwo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 kwietnia 2024 08:51

Publiczna ochrona zdrowia silnie opiera się na prywatnej opiece. Potrzebne jest mocne partnerstwo - Obrazek nagłówka
fot. Pracodawcy Medycyny Prywatnej
Prawie 36 proc. środków z Narodowego Funduszu Zdrowia jest wydatkowanych w sektorze prywatnym. Niemal 80 proc. tej puli idzie na badania diagnostyczne czy opiekę ambulatoryjną. Potrzebna jest jeszcze lepsza współpraca sektora prywatnego z publicznym w ochronie zdrowia, przede wszystkim w celu lepszego i bardziej efektywnego wydatkowania środków na zdrowie, jak również podnoszenia jakości leczenia – to jeden z wniosków płynących z pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

W ocenie przewodniczącej zespołu, senator Agnieszki Gorgoń-Komor, duże zainteresowanie partnerstwem publiczno-prywatnym podyktowane jest przede wszystkim przekonaniem, że bez niego ochrona zdrowia w Polsce nie będzie mogła skutecznie się rozwijać, z pożytkiem dla pacjentów. Dotyczy to wszystkich społeczeństw z gospodarką rynkową, gdzie sektor publiczny pozostaje nieco w tyle za prywatnym, m.in. ze względu na lepsze standardy leczenia w podmiotach prywatnych.

Opieka zdrowotna w Polsce jest finansowana z wielu źródeł – oprócz Narodowego Funduszu Zdrowia, są to także prywatne wydatki pacjentów. Ze względu na sposób finansowania, system ochrony zdrowia tworzą łącznie dwa sektory – publiczny i prywatny. Ze względu na ich przenikanie się, a także współpracę obu sektorów, wprowadzenie klarownego, prostego podziału na prywatną i publiczną ochronę zdrowia jest w ocenie uczestników rynku ochrony zdrowia niemożliwe. Konieczne jest więc bazowanie na obecnie istniejącym podziale, ale zoptymalizowanie systemu tak, by możliwe stało się zwiększenie efektywności procesu leczenia i zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentem.

– Niezwykle ważną kwestią jest wycena świadczeń. Niestety dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której za te same świadczenia, wykonywane przez różne podmioty, są niestety różne wyceny za punkt. To sprawia, że bardzo ciężko jest rywalizować o jakość zarówno podmiotom publicznym, jak i prywatnym – mówi Andrzej Podlipski, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Przedstawiciele sektora prywatnego wskazują, że chcieliby wziąć większą odpowiedzialność za pacjenta, system oraz za organizację tego systemu. Spora część dyskusji dotyczyła konieczności wzmocnienia działań profilaktycznych w kraju.

– Musimy uwzględnić wszelkie komponenty, które składają się na życie w zdrowiu, takie jak np. psychiatria, psychologia czy zdrowie kobiet. Myślę, że są to obszary, które medycyna prywatna ma „zaopiekowane” od lat. To jest odpowiedni moment, aby właśnie w tych dziedzinach dzielić się doświadczeniami z partnerami publicznymi – mówi Paweł Łangowski, członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Zdaniem ekspertów, bez dobrego zabezpieczenia kwestii profilaktyki, będącej największym elementem systemu, dalsze dyskusje na temat tego, jak poprawić efektywność lecznictwa, mogą być wtórne. Jedyną metodą, która pozwoli dobrze zaopiekować kwestię jakości w ochronie zdrowia, jest więc dialog między sektorem publicznym i prywatnym. W tym dialogu istotnym akcentem jest medycyna laboratoryjna.

– Współpracujemy z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi w celu poszerzenia możliwości lekarzy medycyny pracy. W tej chwili badania, które wykonuje lekarz medycyny pracy, są poza systemem, nie ma ich w IKP, i nawet jeśli zdiagnozuje przyczynę choroby, to właściwie nic z tym nie może dalej zrobić. Trzeba to zmienić – mówi Barbara Kopeć, wiceprezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

– Badania diagnostyczne to najtańsze procedury medyczne wykonywane przez znakomitych fachowców, jakimi są diagności laboratoryjni, na profesjonalnej aparaturze, jaką dysponują laboratoria. Badania medycyny laboratoryjnej są także bardzo tanie – w budżecie szpitala stanowią zaledwie 4-5 proc. kosztów – dodaje.

oprac. na podst. notatki prasowej

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.