Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła uszczelnienie Apteki dla Aptekarza

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 lipca 2023 18:34

Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła uszczelnienie Apteki dla Aptekarza - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła poprawkę poselską do ustawy o ubezpieczeniach eksportowych. Chodzi o przepis, który w praktyce miał doregulowywać rynek apteczny. – Potrzeba szerokiej dyskusji i zmian w prawie farmaceutycznym. Był czas na to, żeby usiąść wspólnie i zobaczyć, co w tym rynku nie działa – powiedziała przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.

Najwięcej zastrzeżeń budził tryb, w jakim miałoby dojść do wprowadzenia zmian. Była to „wrzutka poselska” do ustawy o ubezpieczeniach eksportowych. Jak podkreśliła przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, Beata Małecka-Libera, taki tryb dla tak ważnych kwestii jest niedopuszczalny.

– Potrzeba szerokiej dyskusji i zmian w prawie farmaceutycznym. Był czas na to, żeby usiąść wspólnie i zobaczyć, co w tym rynku nie działa. Zasadnicza treść powinna być wydyskutowana w kręgu zainteresowanych i pod przewodnictwem ministra zdrowia. To on odpowiada i ma nadzór nad tym, co się na rynku dzieje. Jeśli dzieje się źle, to dlaczego nie było do teraz zainteresowania tematem i dochodzi do wrzucania poprawki poselskiej – powiedziała senator Beata Małecka-Libera.

Poprawka poselska miała doprowadzić do sytuacji, w której nie byłoby już możliwe skupowanie aptek przez większe podmioty i rozwijanie w ten sposób sieci aptecznych. Proponowane rozwiązania wzbudziły obawy właścicieli dużych, ale i mniejszych sieci aptecznych. Pojawiły się wątpliwości co do tego, czy będzie można sprzedać budowane przez wiele lat biznesy, a także czy będzie możliwe dziedziczenie takich firm.

Jak podkreślił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, poprawka jest popierana przez samorząd aptekarski przede wszystkim z uwagi na jej treść, a konkretnie to, że rozwiązuje ona problem tzw. słupowania.

– Swoboda działalności gospodarczej może być ograniczona w drodze ustawy i tak się często dzieje w przypadku aptek, chociażby ustawy refundacyjnej, która nałożyła 4 tys. sztywnych cen na leki. Prawo powinno być równe dla wszystkich. Nie może apteki otworzyć ktoś, kto nie jest farmaceutą, ale jeśli ma wystarczająco dużo pieniędzy, może ich kupić tysiąc, omijając prawo. Czy to jest równość wobec prawa? – pytał Marek Tomków.

– Dwie największe sieci to 46 spółek, które zostały zakredytowane pieniędzmi nie z polskich banków, a brytyjskich Wysp Dziewiczych. 17 adresów spółek jest pod jednym adresem na Cyprze. Mamy do czynienia ze zjawiskiem słupowania, czyli sytuacją, kiedy przedsiębiorca posługuje się imieniem lub firmą przedsiębiorcy, w celu ukrycia rozmiarów własnej działalności – wskazał Marek Tomków.

Ostatecznie członkowie Senackiej Komisji Zdrowia przegłosowali poprawkę do procedowanej ustawy, która wykreśla z niej w całości artykuł dotyczący uszczelnienie zasady Apteka dla Aptekarza.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.