Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rozdano Kryształowe Pióra. Komu i za co?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 czerwca 2019 15:44

Rozdano Kryształowe Pióra. Komu i za co? - Obrazek nagłówka
13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 8 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca 2019 roku w warszawskim Hotelu Bristol.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymały redaktor Katarzyna Bosacka za materiał opublikowany telewizji TVN Style pt.: Co nas truje: Cukier oraz redaktor Ewa Tomkowska z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Nawet mi nie powiedzieli, że choruję, a dla mnie mówienie o cukrzycy stało się misją.

Jury wyróżniło także:

 • redaktor Ewę Podolską z radia TOK FM za audycję pt.: ABC Cukrzycy. Cukrzyca, a ciąża
 • redaktor Katarzynę Pinkosz z portalu diabetologiawpolsce.pl za artykuł pt.: Jak okulista z diabetologiem
 • redaktor Małgorzatę Kaferską-Łysek z Rzeczpospolitej za artykuł pt.: Warto się odchudzać: Kłódka na lodówkę i więcej spacerów
 • redaktora Pawła Kowalczyka z radia Złote Przeboje za audycję radiową pt.: Co Ty wiesz o cukrzycy.


W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się: prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak - kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktor Katarzyna Koper z portalu wszystkoconajwazniejsze.pl i redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z portalu prawo.pl - laureatki ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii "Depresja - przełamać tabu" najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobył redaktor Wojciech Królikowski z telewizji TVP3 Katowice za materiał pt.: Usłyszcie nas!

Wyróżnienie otrzymali:

 • redaktor Dariusz Faron z portalu onet.pl za artykuł pt.: A teraz się zniszczę
 • redaktor Katarzyna Głuszak z portalu parenting.pl za artykuł pt.: Nastolatki nie chcą żyć. Coraz więcej prób samobójczych i samookaleczeń
 • redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuł pt.: Depresja może mieć twarz dziecka
 • redaktor Antoni Rokicki ze studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za audycję pt.: Misja.


W kategorii „Depresja - przełamać tabu" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Janusz Heitzman - dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, redaktor Magdalena Hykawy z telewizji Polsat (laureatka ubiegłej edycji konkursu) oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

- Nie możemy mówić o zdrowiu somatycznym z pominięciem zdrowia psychicznego – zwrócił uwagę podczas uroczystości prof. dr hab. med. Janusz Heitzman. Podkreślił jednocześnie, jak dużą rolę pełnią dziennikarze w przełamywaniu tabu mówienia o depresji, również wśród najmłodszych. Tym bardziej, że skala problemu jest ogromna i jest to choroba, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

Laureatami I nagrody w kategorii "Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie" został redaktor Michał Dobrołowicz z radia RMF FM za materiał pt.: Rak piersi nie boli. Jakie są objawy nowotworu?, redaktor Bartosz Rumieńczyk z portalu onet.pl za artykuł pt.: Chłopaki z jajami oraz redaktor Ewa Wołkanowska-Kołodziej z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Niewidzialne.

Wyróżnienie otrzymali:

 • redaktor Magda Rumińska z Portalu ABC Zdrowie za artykuł pt.: Za młoda na raka
 • redaktor Agnieszka Witkowicz-Matolicz z wydawnictwa Oficyna 4eM za książkę pt.: Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń
 • redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuł pt.: 70 mililitrów życia.


W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, redaktor Ewa Kwaśny z radia RMF FM – laureatka ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie" została redaktor Katarzyna Bosacka za materiał opublikowany telewizji TVN Style pt.: Co nas truje: Sól oraz redaktor Ewa Podolska z radia TOK FM za audycję radiową pt.: Przewodnik TOK FM Na Zdrowie.

Wyróżnienie otrzymali:

 • redaktor Anna Kaczmarek z portalu natemat.pl za artykuł pt.: Tylko przypadek sprawił, że wykryto tę chorobę u Anny. Dzięki temu może chronić dzieci przed zawałem w młodym wieku
 • redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Ruch leczy serce. Jak zacząć tę terapię?
 • redaktor Katarzyna Świerczyńska z tygodnika Wprost za artykuł pt.: Kiedy serce nie daje rady
 • redaktor Maria Zawała z telewizji TVS za materiał pt.: Kierunek Zdrowie: Czy zawał serce można przechytrzyć?
 • redaktor Katarzyna Pinkosz z gazety Do Rzeczy za artykuł pt.: Serce trzeba rozpieszczać.


W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie" w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów i redaktor Wojciech Królikowski z TVP3 Katowice - laureaci ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

- Każda kolejna edycja konkursu, to coraz więcej zgłoszeń, również tych radiowych i telewizyjnych. Większe też wyzwanie dla dziennikarzy aby o tematach, które były już wielokrotnie poruszane mówić w sposób wciąż oryginalny i ciekawy, często zaskakujący również dla nas jurorów. To wielka sztuka! – podkreśla Katarzyna Urbańska z Servier Polska (organizator konkursu).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 13 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

Źródło: inf. pras.

Podobne artykuły

FTK_0425
27 czerwca 2023
IMG_6828-jg
Dziennikarz Medyczny Roku 2022

Wśród nas są najlepsi

30 stycznia 2023
Laureaci-i-wyroznieni-w-konkursie-Krysztalowe-Piora
Kryształowe Pióra 2022

Nagrody dla najlepszych dziennikarzy medycznych

29 czerwca 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także