Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Warszawa światową stolicą otologii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 maja 2019 14:56

Warszawa światową stolicą otologii - Obrazek nagłówka
Blisko 1000 naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych z całego świata weźmie udział w 32nd Politzer Society Meeting i 2nd World Congress of Otology, które odbywają się w Warszawie i Kajetanach.

W dniach 28.05. - 1.06.2019 r. Polska stanie się światową stolicą otologii – dziedziny medycyny, która zajmuje się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu. Na zaproszenie prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i organizatora obu Kongresów, specjaliści oraz eksperci z całego świata - podczas 50 debat i paneli - przedstawią najnowsze osiągnięciach i wyniki badań w dziedzinie otologii, neurotologii oraz otochirurgii. Organizatorzy zapraszają także na 20 wykładów specjalnych. Nowością w programie będzie duża ilość szkoleń praktycznych, a także kilkadziesiąt operacji pokazowych i warsztatów organizowanych i przeprowadzonych przez Prezydenta Kongresu prof. H. Skarżyńskiego.

32. Spotkanie Towarzystwa Politzera odbędzie się wspólnie z 2. Światowym Kongresem Otologii pod auspicjami i kierownictwem IFOS – Światowej Federacji Towarzystw Otorynolaryngologicznych - jako swego rodzaju pomost między członkami z Politzer Society
a krajowymi i kontynentalnymi stowarzyszeniami reprezentowanymi w IFOS.

- Naszym celem jest stworzenie otwartego forum do dyskusji, wymiany doświadczeń i wiedzy między profesjonalistami ze wszystkich zakątków świata. – mówi prof. Henryk Skarżyński – Jest dla nas wielkim zaszczytem, że w dowód uznania naszych osiągnięć międzynarodowe środowisko naukowców powierzyło nam organizację tego światowego kongresu otologicznego. Podczas tego wydarzenia pokażemy nie tylko nasze osiągnięcia w leczeniu częściowej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych i Polską Szkołę Otologii.
Dla zaproszonych gości przygotowaliśmy także niezwykły koncert „Duety utalentowanych muzycznie Pacjentów z Mistrzami”
– dodaje prof. Skarżyński.

Według danych zebranych przez specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu podczas ponad 26 lat działalności klinicznej i naukowej, osób z różnymi problemami słuchowymi, mającymi wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikację, jest na świecie ponad 1 mld. To ogromny problem cywilizacyjny, który generuje wielkie koszty społeczne
i ekonomiczne. Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, ok. 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów. Codzienne funkcjonowanie, mowa, opanowanie języka ojczystego i obcego, komunikacja, nauka, studia, praca zależą w dużej mierze od sprawności narządu słuchu i zdolności mózgu do właściwego odbioru dźwięków.

Wg. WHO (dane z roku 2016) koszty związane z utratą słuchu na świecie są rzeczywiście ogromne:

 • 67-107 mld $ – koszty w systemie opieki zdrowotnej wynikające z wad słuchu, poza kosztem urządzeń
 • 105 mld $ – koszt utraconej produktywności pracowników – bezrobotni i na wcześniejszej emeryturze
 • 573 mld $ – koszty społeczne – izolacji społecznej trudności w komunikacji
  i stygmatyzacja
 • 3,9 mld $ – koszt wsparcia w edukacji dla dzieci w wieku 5-14 lat z różnymi problemami ze słuchem.

- Dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. Musimy jednak o niego bezustannie dbać,
w tym celu należy regularnie badać się pod kątem sprawności tego narządu. Cywilizacja wpływa czasem negatywnie na jego funkcjonowanie, stąd dynamiczny rozwój operacyjnych metod leczenia zaburzeń słuchu. O tym właśnie dyskutujemy w gronie najwybitniejszych specjalistów z całego świata
- mówi prof. Henryk Skarżyński.

W programie Kongresu znalazły się m.in. tematy związane z szumami usznymi, które są niestety coraz częściej spotykaną dolegliwością u coraz młodszych pacjentów, a także ciekawostki dot. chirurgii robotycznej ucha środkowego, genetycznych i wrodzonych wad słuchu czy cyfrowej telemedycyny.

Ramowy program:

 • 28-29.05 – wykłady, debaty, panele, warsztaty – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach
 • 29.05 – operacje pokazowe - Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach
 • 30.05 – 1.06 - wykłady, debaty, panele, sesje plakatowe - Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre
 • 30.06 – badania słuchu w Mobilnym Centrum Słuchu – przed Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre


Program Kongresu oraz więcej informacji: http://www.wco2019.pl/

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także