Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Władysław Kosiniak-Kamysz: jest zgoda co do tabletki dzień po. W kwestii aborcji mamy w koalicji różne zdania

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 stycznia 2024 08:46

Władysław Kosiniak-Kamysz: jest zgoda co do tabletki dzień po. W kwestii aborcji mamy w koalicji różne zdania - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: Sejm RP
– Procedowana będzie zmiana w prawie farmaceutycznym, dotycząca tzw. antykoncepcji awaryjnej. Będzie to dotyczyło jednej substancji, która nie ma charakteru wczesnoporonnego, co było istotne dla mojego środowiska – powiedział w programie „Sygnały Dnia” na antenie Polskiego Radia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. Projekt ustawy będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Jak przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz, chodzi o tabletki antykoncepcji awaryjnej, które były już w Polsce dostępne bez recepty. Nasz kraj jest jedynym w Unii Europejskiej, obok Węgier, w którym lek jest wydawany na podstawie preskrypcji lekarza.

– To tabletka antykoncepcji awaryjnej, powodująca blokowanie owulacji. Bez recepty jest ona dostępna w znakomitej większości krajów europejskich, nawet na Malcie, która jeszcze kilka lat temu nie dopuszczała żadnej antykoncepcji. Tabletki wczesnoporonne nie są objęte tą regulacją – podkreślił wicepremier.

O ile co do zmiany w kwestii dostępności antykoncepcji awaryjnej koalicja rządząca się zgadza, o tyle różnice pojawiają się w podejściu do przerywania ciąży.

– Mówiliśmy o tym w kampanii i wszyscy, którzy głosowali na Trzecią Drogę wiedzieli, na co głosują w tej sprawie. Możliwy i potrzebny jest powrót do zasad, które były przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Na to znalazłaby się i większość w parlamencie, i prezydent podpisałby taką ustawę. Drugi krok to rozpisanie referendum. Uważamy, że lepiej, jeśli w tej sprawie zdecydują kobiety, a nie tylko parlamentarzyści. Nie będę natomiast głosował za liberalizacją przerywania ciąży do 12. tygodnia, proponowaną przez część środowisk tworzących naszą koalicję – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)