Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Vaccine Forum 2023

Za nami III Kongres Vaccine Forum

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 października 2023 08:00

Za nami III Kongres Vaccine Forum - Obrazek nagłówka
fot. Rafał Gronecki
Wyzwania związane z kalendarzem szczepień, rola sztucznej inteligencji w promowaniu profilaktyki, promocja zdrowia w gabinecie lekarza medycyny pracy czy znaczenie liderów opinii w dialogu z pacjentami w sieci. Wokół takich problemów skupiały się dyskusje podczas III Kongresu Vaccine Forum, który w miniony piątek odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wydarzenie organizowane przez ekspertów Instytutu Ochrony Zdrowia i Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach było okazją do rozmów o najnowszych osiągnięciach, badaniach i wyzwaniach przyszłości związanych ze szczepieniami i z odpowiedzialnością społeczną.

Gościem honorowym III Vaccine Forum była dr Nino Berdzuli, nową dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. Jej przemówienie podczas kongresu było jej pierwszym wystąpieniem publicznym na tego typu imprezie w naszym kraju. Jak podkreślała dr Nino Berdzuli, rola szczepień w budowaniu zdrowia jest nie do przecenienia.

– Nikogo tu nie trzeba przekonywać, że szczepionki to najpotężniejsza innowacja w historii ludzkości, a szczepienia to najlepsza inwestycja. Wiemy, że bez szczepień nie ma bezpieczeństwa zdrowotnego, ż są one bardzo ważne w strategii zapobiegania chorobom. Dotyczy to nie tylko szczepień w okresie niemowlęcym i dziecięcym, ale i promowania immunizacji w ciągu całego naszego życia – mówiła dyrektor Biura WHO.

Przełomem, jaki dokonał się w ostatnich miesiąca w kwestii szczepień w Polsce było uruchomienie długo oczekiwanego programu szczepień przeciw HPV dla 12- i 13-letnich dziewcząt i chłopców.

– Żadna kobieta nie powinna umierać na raka szyjki macicy, ponieważ mamy skuteczne narzędzia do zapobiegania tej chorobie. Mamy szczepionkę przeciw HPV, która ma moc eliminowania raka. Niestety, poziom rozpowszechnienia szczepionki przeciwko HPV w państwach członkowskich nie jest równy. Istnieją poważne nierówności w tym względzie, nie tylko pomiędzy krajami, ale i wewnątrz krajów. Chciałbym pogratulować Polsce włączenia szczepionki przeciwko wirusowi HPV do krajowego kalendarza szczepień i zaoferowania tej szczepionki dziewczętom i chłopcom – podkreśliła dr Nino Berdzuli.

8E8A3325

Po przemówieniu gościa honorowego rozpoczęła się sesja paneli dyskusyjnych. Te poświęcone były perspektywom, jakie w promowaniu szczepień otwiera przed nami coraz większa dostępność rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, aktualnych wyzwaniach i przyszłości immunoprofilaktyki, roli szczepień w profilaktyce i promocji zdrowia wśród osób aktywnych zawodowo, a także znaczeniu liderów opinii w skutecznym dialogu z pacjentami w sieci.

8E8A38318E8A3507

Podczas wydarzenia już po raz trzeci wręczono też statuetki Vacc Award. W kategorii As Edukacji trafiła ona do prof. Tomasza Sobierajskiego z Ośrodka Badań Socjomedycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W kategorii Instytucja Publiczna/Organizacja Społeczna nagroda trafiła do Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm INFARMA za stworzenie kampanii informacyjnej „Zaszczep się wiedzą”. Odebrała ją Nadia Łanowska-Wasielewska, koordynator akcji.

Poniżej transmisja wydarzenia:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także