Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Złote dyplomatorium

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 września 2023 09:09

Złote dyplomatorium - Obrazek nagłówka
W piątek 22 września w zabrzańskiej Rokitnicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Lekarze oraz lekarze dentyści, którzy w 1973 roku opuścili mury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (dawnej Śląskiej Akademii Medycznej), spotkali się po 50 latach, by odnowić swoje dyplomy i ponownie wypowiedzieli słowa przysięgi Hipokratesa. Uroczystość była nie tylko wyrazem uznania dla ich pracy, ale także okazją do odnowienia dawnych przyjaźni. Nie zabrakło także wzruszeń, które przyniosły wspomnienia sprzed lat.

– Złote dyplomatorium to wydarzenie niezwykle ważne w Państwa życiu osobistym, oznacza bowiem pewien symboliczny moment. To także wydarzenie niezwykle istotne w historii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Oto możemy uhonorować osoby, które wywarły tak ogromny wpływ na rozwój naukowy Uczelni, osoby które w wymiarze zawodowej codzienności przez pięć dekad z największym oddaniem leczyły swoich pacjentów. Ostatnie 50 lat w historii medycyny, nie tylko tej światowej, ale i polskiej, to okres wielu przełomów, pionierskich badań i zabiegów. Wielu z Was ma w nich swój udział – mówił prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, Prorektor ds. Studiów i Studentów.

Władze rektorskie oraz dziekańskie reprezentowali także: dr hab. n. med. Oskar Kowalski prof. SUM, Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni; prof. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Francuz, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.

Uroczystość poprowadził dr n. med. Józef Kurek, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który w ramach wydarzenia nie tylko podkreślił to, jak ogromną rolę w rozwoju polskiej medycyny odegrały osoby zgromadzone na sali, ale przypomniał także najważniejsze wydarzanie związane z 75-letnią historią naszej Alma Mater.

– Szczycimy się i chlubimy wszystkimi wychowankami naszej Uczelni, która wykształciła wielu wybitnych naukowców odnoszących sukcesy zarówno w kraju, jak i na świecie – mówił dr Kurek, który dodał także: – Rozpoczęliście Państwo pracę w bardzo trudnych czasach, gdzie nikt nie pytał Was o czas pracy, o ilość dyżurów czy wynagrodzenie. Nauczono Was jednak etosu pracy. Nie mam żadnych wątpliwości, że to właśnie swoją pracą i postawą wypracowaliście aktualną pozycję polskiej medycyny. To Wasze pokolenie jest autorem wielu rewolucji, które przedłużyły życie pacjenta o prawie 20 lat. Jesteście również świadkiem olbrzymich przemian. To w Waszych czasach pojawiła się m.in. medycyna molekularna czy nowoczesna onkologia i kardiologia.

W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych lekarzy różnych specjalności. Wśród nich znaleźli się m.in.:

  • prof. dr hab. n. med. Barbara Błońska-Fajfrowska
  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek
  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok
  • prof. dr hab. n. med. Antoni Stadnicki
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Wszołek, uhonorowany tytułem doctora honoris causa SUM w 2015 roku.

W wydarzeniu uczestniczył także dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że część zgromadzonych na uroczystości lekarzy i lekarzy dentystów nadal pracuje, stanowiąc olbrzymią podporę systemu ochrony zdrowia. Wręczając symboliczną różę każdemu z absolwentów SUM, podziękował im za to ogromne zaangażowanie i wsparcie.

Zwieńczeniem złotego dyplomatorium był wykład pt. „Serce narząd szczególny” wygłoszony przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Kleinroka.

Źródło: SUM

Podobne artykuły

prof kos kudła
22 kwietnia 2024
147971020
10 kwietnia 2024
iStock-1413085874-ecmo
2 kwietnia 2024
iStock-1033774292

Epidemia samotności?

19 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.