Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pacjenci onkologiczni czekają na dostęp do diagnostyki molekularnej. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmiany jeszcze w 2024 r.

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 czerwca 2024 09:53

Pacjenci onkologiczni czekają na dostęp do diagnostyki molekularnej. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmiany jeszcze w 2024 r. - Obrazek nagłówka
PAP - kadr z filmu
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w kwietniu b.r. odbyła spotkanie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną dotyczące m.in. refundacji badań molekularnych w diagnostyce nowotworów. Pracownicy resortu zdrowia zapewniają, że temat zostanie zrealizowany do końca 2024 roku.

– Jako optymistka trzymam się tego, że po pierwsze w niedługim czasie otrzymamy pełną informację co się dzieje ze wszystkimi wnioskami, które były w tej sprawie złożone i jednocześnie trzymam się też tej nadziei, że diagnostyka molekularna dla pacjentów onkologicznych będzie w pełnej ofercie do końca bieżącego roku – mówi Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Nowotwory trzeba jak najszybciej diagnozować, żeby móc je jak najszybciej zacząć leczyć. Diagnostyka molekularna, która w większości krajów europejskich jest już standardem, przyspieszy przyjęcia pacjentów onkologicznych i umożliwi wdrożenie skutecznych spersonalizowanych terapii.

Prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej stwierdza, że szybciej rozpoznany dzięki diagnostyce molekularnej i precyzyjnie leczony pacjent onkologiczny jest tańszy dla systemu opieki zdrowotnej niż pacjent w zaawansowanym nowotworze.

– Jeżeli pacjent nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowany, dłużej czeka na rozpoczęcie leczenia, a ponieważ leczenie bez badań molekularnych nie może być dobrze dopasowane, ścieżka terapeutyczna pacjenta bardzo się wydłuża. W raku nie ma na to czasu – zaznacza Dorota Korycińska.

Źródło: PAP Mediaroom

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także