Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wiceprezes NIPiP

Brakuje pielęgniarek na oddziałach zakaźnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 października 2020 11:05

Brakuje pielęgniarek na oddziałach zakaźnych - Obrazek nagłówka
Mariola Łodzińska

Z epidemią koronawirusa zmaga się służba zdrowia na całym świecie. W Polsce w ostatnich dniach odnotowano rekordowe liczby zakażeń. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 zakażeniach. Wiceprezes NIPiP Mariola Łodzińska opowiedziała w rozmowie z Medexpressem o problemach kadrowych na oddziałach zakaźnych.

- Chorzy leżą pod tlenem. Wymagają profesjonalnej opieki. Tymczasem brakuje pielęgniarek do opieki nad zakażonymi pacjentami - wyjaśniła Łodzińska. - Wiele pielęgniarek zdecydowało się przejść na emeryturę. Miały dość pracy w permanentnym stresie, w dodatkowym uposażeniu. Były także oburzone z powodu odebrania im zasiłku za pobyt na kwarantannie i braku wynagrodzenia za pracę z zakażonym pacjentem. W związku z tym na oddziałach brakuje wykwalifikowanej, doświadczonej kadry. Osoby, które dopiero wchodzą do zawodu muszą się wszystkiego nauczyć. Potrzebują czasu, aby zdobyć doświadczenie - dodała Łodzińska.

Brak wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo nad pacjentem. NIPiP, aby zapewnić chorym fachową opiekę i przeciwdziałać odchodzeniu pielęgniarek na emeryturę, wysłała do MZ pisma ws. przywrócenia zasiłku za pobyt na kwarantannie.

- Priorytetem w Polsce powinna być ochrona zdrowia. Pozbawianie pielęgniarek dodatków za ciężką pracę spowoduje poważne konsekwencje w przyszłości. Coraz więcej osób będzie odchodzić z zawodu. Należy jak najszybciej uregulować prawnie te sprawy. Liczę, że MZ podejmie w najbliższym czasie odpowiednie działania - wyjaśniła Łodzińska.

Już w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, podczas którego zostaną omówione problemy związane z brakiem kadr.

Przypomnijmy:

12 października resort zdrowia poinformował o 4394 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
małopolskiego (690),
wielkopolskiego (530),
mazowieckiego (441),
lubelskiego (379),
łódzkiego (344),
podkarpackiego (334),
pomorskiego (284),
śląskiego (262),
kujawsko-pomorskiego (258),
dolnośląskiego (199),
świętokrzyskiego (187),
opolskiego (153),
podlaskiego (130),
zachodniopomorskiego (116),
warmińsko-mazurskiego (73),
lubuskiego (14).

Z powodu COVID1-9 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.
Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 130210/3 039 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także