Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ginekolog dziecięcy. Kto to?

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 10 listopada 2014 07:00

Ginekolog dziecięcy. Kto to? - Obrazek nagłówka
Z Jolantą Szufladowicz-Woźniak, specjalistą położnictwa i chorób kobiecych ze Szpitala im. Św. Rodziny, o schorzeniach, którymi zajmuje się ginekolog dziecięcy rozmawia Iwona Schymalla.

Z Jolantą Szufladowicz-Woźniak, specjalistą położnictwa i chorób kobiecych ze Szpitala im. Św. Rodziny, o schorzeniach, którymi zajmuje się ginekolog dziecięcy rozmawia Iwona Schymalla.

Czym zajmuje się ginekolog dziecięcy?

Ginekolog dziecięcy to specjalista ginekolog-położnik, który zdobył dodatkowe umiejętności. Oprócz opieki nad osobą dorosłą zajmuje się również młodocianymi. Opiekujemy się dziećmi od urodzenia do osiemnastego roku życia. Zagadnienia jakimi się zajmujemy są złożone i zależą od okresu życia dziecka, inne są w okresie noworodkowym, niemowlęcym a jeszcze inne w okresie dojrzewania.

Z jakimi problemami u swoich dzieci zgłaszają się rodzice najczęściej?

Rodzice zgłaszają się najczęściej z powodu zaczerwienienia sromu, nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, powiększenia gruczołów sutkowych, przerośnięcia warg sromowych. W okresie późniejszym dziecięcym mamy do czynienia ze zbyt wczesnym dojrzewaniem lub opóźnieniem wzrastania, czasami z niedowagą i otyłością, co też rzutuje na rozwój narządu rodnego. Jeśli chodzi o nastolatki główne problemy to miesiączki: zbyt obfite, zbyt częste, ze skrzepami, bolesne. To główne problemy zgłoszeń. Natomiast, im dziewczynka staje się bardziej dojrzała, starsza, jej problemy stają się podobne do problemów dojrzałych kobiet.

Na co rodzice powinni u dziecka zwrócić uwagę i co powinno ich zaniepokoić?

To lekarz pediatra i rodzinny ma wgląd w rozwój dziecka. Z reguły to oni kierują do nas pacjentki do konsultacji. Natomiast, co powinno rodziców zaniepokoić to stany zapalne w obrębie krocza, dolegliwości dziecka, które dziecko samo zgłasza, bądź jeśli jest to niemowlę i płacze przy oddawaniu moczu, bądź sygnalizuje pieczenie w tej okolicy. Jeśli chodzi o okres późniejszy dziecięcy, ważny jest okres wzrastania i dojrzewania dziewczynki, dlatego że w tym okresie można wykryć wady genetyczne, wcześniej niezdiagnozowane, a które później prowadzą do niskorosłości. Z kolei nastolatki powinna zaniepokoić zbyt obfita lub długa miesiączka, dlatego że prowadzi do niedokrwistości, później anemia prowadzi do kolejnych problemów. Czasami, odwrotnie, nie choroby genetyczne, ale krwi są przyczyną obfitych miesiączek i trzeba je w tym okresie zdiagnozować.

Jak przygotować dziecko do takiej wizyty? To przecież ogromne przeżycie dla dziecka oraz rodziców.

Tak jest. Niejedna dorosła pacjentka przed wizytą u ginekologa przeżywa stres, więc co dopiero mówić w przypadku dziecka? Kiedy ta wizyta dziecka wiąże się z uczuciem strachu i wstydu. Chciałabym uspokoić mamy i dziewczynki, powiedzieć, że ginekolog dziecięcy nie bada dziecka tak, jak dorosłą kobietę. Nie wkładamy wzierników. Jeśli chodzi o badanie per rectum, per vagina zarezerwowane jest tylko do wyjątkowych  sytuacji, często w oddziale, nie w ambulatorium. Wizyty tej nie należy się bać. Oczywiście, rodzice powinni przed nią dziecko przygotować. Uświadomić dziecko, że będzie proszone o rozebranie się, co powoduje wstyd. Badanie to oglądanie narządu rodnego na fotelu w pozycji żabki, także dziecko o tym musi wiedzieć. Ważne jest też  zadbanie o higienę osobistą, to oczywiste. U nastolatek ważne jest, by przygotowały sobie listę pytań do ginekologa, które usprawnią wizytę. Dziewczynki po piętnastym roku życia też powinny ustalić z opiekunem, matką, czy wolą, aby był opiekun przy takiej wizycie, czy wolą zostać same. Nigdy nie robimy niczego na siłę, o wszystkim pacjentkę informujemy i nigdy nic nie robimy bez jej zgody.

Od kiedy funkcjonuje tu, w Szpitalu im. Świętej Rodziny, gabinet ginekologii dziecięcej?

Gabinet powstał stosunkowo niedawno, bo od początku października b.r. Ponieważ jesteśmy szpitalem specjalistycznym, poszerzyliśmy się o oddział onkologii, pediatrii, a ostatnio, o pododdział patologii noworodka, rozszerzamy zakres usług i poradnia ginekologii dziecięcej wpisuje się bardzo dobrze w idee objęcia pacjentek opieką w szerszym okresie czasu. Także, zaplecze jakie jest w postaci pediatrii pozwoli przeprowadzić diagnostykę w sytuacjach, kiedy nie może być wykonana w ambulatorium. Z kolei, oddział ginekologii daje możliwość zoperowania pacjentek, jeśli jest konieczna. Z oddziałem tym, zresztą, współpracowałam wcześniej i pacjentki były na nim operowane z dużym sukcesem. Oprócz tego chcemy też zająć się profilaktyką i edukacją. Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową jest bardzo istotna z tego względu, że przebycie niektórych z tych chorób może skutkować w przyszłości niepłodnością. Chcemy edukować młode pacjentki, by nauczyły się już od młodości notowały swoje miesiączki, swój cykl, bo będzie to istotne później w życiu dorosłym, kiedy będą chciały zajść w ciążę. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.