Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Masażyści z niepełnosprawnością wzroku tracą prawo do pracy. RPO interweniuje

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 czerwca 2025 09:35

Masażyści z niepełnosprawnością wzroku tracą prawo do pracy. RPO interweniuje - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Absolwenci liceum zawodowego o profilu masaż leczniczy, głównie osoby z niepełnosprawnością wzroku, nie mogą uzyskać wpisu do Centralnego Rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że nowe przepisy pozbawiają ich możliwości dalszej pracy, mimo wieloletniego doświadczenia i udokumentowanych kwalifikacji.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Krzywoń wystosował pismo do podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Urszuli Demkow, z pytaniem o możliwość zmian legislacyjnych, które pozwoliłyby osobom z niepełnosprawnością wzroku kontynuować pracę w zawodzie masażysty.

Chodzi o osoby, które w latach 90. ukończyły liceum zawodowe o profilu „masaż leczniczy” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych i Niedowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Choć przez wiele lat pracowały w sektorze ochrony zdrowia – w przychodniach, szpitalach czy ośrodkach finansowanych przez NFZ – dziś nie mogą uzyskać wpisu do Centralnego Rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego.

Powodem są zmiany w przepisach, które uznają wyłącznie kwalifikacje zdobyte w technikum lub szkole policealnej – w dodatku rozpoczęte lub ukończone w określonych terminach. Nowe przepisy nie uznają tytułu robotnika wykwalifikowanego w zakresie masażu leczniczego, który osoby te uzyskały wcześniej. W rezultacie, mimo 25-letniego doświadczenia zawodowego, musiałyby ponownie przejść edukację, by zdobyć tytuł technika masażysty.

Wśród sygnalizujących problem absolwentów są osoby w wieku 40–50 lat, z niepełnosprawnością wzroku w stopniu znacznym. Wskazują, że nie tylko mają dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje, ale przez dekady wykonywały ten zawód zgodnie z obowiązującym wówczas prawem.

Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, technik masażysta musi posiadać dyplom zawodowy lub kwalifikacje zdobyte w określonym typie szkoły. Załącznik do ustawy szczegółowo określa, że jedynie absolwenci technikum lub szkoły policealnej – rozpoczętej po 31 sierpnia 2019 r. lub ukończonej wcześniej, ale o odpowiednim profilu – mogą wykonywać ten zawód. Wyklucza to osoby, które zdobyły wykształcenie w innych formach szkolnych, nawet jeśli przez lata pracowały jako masażyści.

Adam Krzywoń, Zastępca RPO, pyta Ministerstwo Zdrowia, czy planuje ono działania legislacyjne, które przywróciłyby możliwość wykonywania zawodu masażysty osobom z wieloletnim doświadczeniem i niepełnosprawnością wzroku. Brak takich działań może skutkować ich trwałym wykluczeniem z rynku pracy i utratą środków do życia.

Źródło: RPO

Podobne artykuły

Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
18 czerwca 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tymi zmianami?

16 czerwca 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także