Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Nie można leczyć w strachu. Wspólny głos lekarzy i sędziów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 czerwca 2025 08:42

Rosnące napięcia prawne w ochronie zdrowia stawiają lekarzy w trudnej sytuacji – obok dylematów klinicznych muszą mierzyć się z obawą przed odpowiedzialnością karną. Potrzebę reformy systemu i dialogu między środowiskami potwierdziło spotkanie Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z przedstawicielką stowarzyszenia sędziów „Iustitia”.
Nie można leczyć w strachu. Wspólny głos lekarzy i sędziów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Rosnąca presja prawna w ochronie zdrowia stawia lekarzy w trudnej sytuacji, gdzie lęk przed odpowiedzialnością karną wpływa na podejmowane decyzje terapeutyczne.
  2. Spotkanie między środowiskami medycznymi a prawniczymi pokazało potrzebę reformy obecnego systemu odpowiedzialności zawodowej lekarzy, co może poprawić jakość opieki zdrowotnej.
  3. Wprowadzenie systemu no fault mogłoby usprawnić procedury sądowe, umożliwiając biegłym skoncentrowanie się na istotnych sprawach, zamiast na strachu przed oskarżeniem.
  4. Wspólne działania lekarzy i sędziów mają na celu stworzenie stabilnych ram prawnych, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i profesjonalistom medycznym.

W obliczu rosnącej presji prawnej i niepewności interpretacyjnej w ochronie zdrowia, środowiska medyczne i prawnicze zacieśniają współpracę. 17 czerwca 2025 roku w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej odbyło się spotkanie prezesa NRL Łukasza Jankowskiego, z sędzią Joanną Hetnarowicz-Sikorą – członkinią zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Podczas rozmowy uznano, że obecny system odpowiedzialności zawodowej i karnej lekarzy nie przystaje do realiów współczesnej medycyny. Coraz częściej to nie złożoność przypadku klinicznego, lecz lęk przed zarzutami prokuratorskimi wpływa na podejmowane decyzje terapeutyczne.

– Lekarze nie mogą być pozostawieni sami sobie w systemie, który zamiast wspierać leczenie, budzi lęk przed odpowiedzialnością karną za każdą trudną decyzję medyczną – powiedział Łukasz Jankowski. – Propozycja wsparcia ze strony środowiska sędziowskiego to ważny sygnał, że problem ten jest dostrzegany również poza samorządem lekarskim. Wspólne działania na rzecz przejrzystego i sprawiedliwego prawa to krok w stronę bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i lekarzy – dodał.

Prezes NRL zwrócił również uwagę, że wprowadzenie systemu no fault mogłoby usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości: biegli sądowi, których już dziś brakuje, mogliby koncentrować się na sprawach rzeczywiście wymagających interwencji karnej.

Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora podkreśliła, że także środowisko sędziowskie dostrzega napięcia i nieadekwatność obecnych rozwiązań prawnych. – Potrzebujemy mechanizmów, które będą chronić pacjenta, ale jednocześnie nie będą paraliżować lekarzy – ani lękiem, ani nadmiarem formalności – zaznaczyła.

Obie strony zadeklarowały gotowość do kontynuowania współpracy. Celem jest stworzenie stabilnych i nowoczesnych ram prawnych, które pozwolą lekarzom leczyć skutecznie i bez strachu, a pacjentom – zapewnią rzeczywistą ochronę i szybką pomoc w razie popełnionych błędów.

Źródło: NIL

Podobne artykuły

KZP 25 1000 na 500 x
24 listopada 2025
nawrocki__SK250825_0560301
20 listopada 2025
iStock-861254440
18 listopada 2025
jankowski-lukasz

NRL: nie ma dialogu z MZ

5 listopada 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także