Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pielęgniarstwo wśród najbardziej obleganych kierunków studiów medycznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 maja 2023 10:12

Pielęgniarstwo wśród najbardziej obleganych kierunków studiów medycznych - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
W uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2023/24. Kandydaci na studia wciąż chętnie wybierają kierunki medyczne w tym najczęściej pielęgniarstwo.

Zawód pielęgniarki ma coraz wyższą rangę. Trzeba pamiętać, że jest to profesja zaufania publicznego. Od kilku lat pielęgniarka jest w pierwszej trójce najbardziej poważnych przez Polaków profesji. Rola pielęgniarek jest coraz większa i coraz bardziej doceniana także w systemie ochrony zdrowia. - mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor s. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Jak podkreśla prof. Jasińska, pielęgniarka jest dziś pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego, obok lekarzy. Pielęgniarki i położne mają większą niż wcześniej samodzielność, możliwość korzystania z uprawnienia zlecania leków, w tym leków na receptę, co ma szczególne znaczenie w realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, kadry pielęgniarek i położnych mają wysokie kompetencje w systemie promocji, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. 

Prorektor WUMed potwierdza, że studia pielęgniarskie od kilku już lat niezmiennie cieszą się coraz większą popularnością i ma to odzwierciedlenie nie tylko w rekrutacji ale także w liczbie powstających uczelni o tym profilu, oraz kierunków pielęgniarskich i położniczych na uczelniach już istniejących.

Dr Krystyna Seliga, dyr Instytutu Nauk Medycznych WUMed dodaje:

Dziś w zawodzie pielęgniarki jest miejsce na rozwój, karierę, a nawet osiągnięcia naukowe. Chyba nikt nie ma wątpliwości: pielęgniarstwo to zawód niezbędny. Profesjonalna, staranna, nakierowana na dobro chorego opieka jest dziś na wagę złota. Pielęgniarstwo to zawód, przed którym stoi wiele perspektyw. Jest zawodem w pełni samodzielnym, chronionym przez korporacyjny samorząd zawodowy. 

Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, liczba pielęgniarek z wyższym wykształceniem rośnie z roku na rok. 

źródło

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także