Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Biotyna. Skuteczne antidotum na wypadanie włosów

MedExpress Team

Irena Piekarska

Opublikowano 27 września 2021 12:07

Biotyna. Skuteczne antidotum na wypadanie włosów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Ilość i jakość włosów oraz ich kolor są uwarunkowane genetycznie. Ich utrata częściowo też. Ale wypadanie włosów ma wiele przyczyn i niektórym z nich można skutecznie zaradzić.

Do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują nie tylko witamin i minerałów, ale także równowagi hormonalnej w organizmie, oraz regularnej ochrony przed promieniowaniem UV. Wszelkie niedobory i zaburzenia stanowią zagrożenie dla bujnej czupryny, i często poprzez włosy organizm sygnalizuje, że ma problem z harmonijnym funkcjonowaniem. Choroby skóry, tarczycy, ale także uszkodzenia spowodowane niewłaściwą koloryzacją i pielęgnacją, a także stres przyczyniają się do pogorszenia kondycji włosów. Gwałtowna, czy nadmierna ich utrata zawsze budzi niepokój. W takich sytuacjach warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje i czy nie jest to szerszy problem dotyczący zdrowia. Umiarkowane wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym, fizjologicznym i wynikającym z cyklu życia włosa. Gorzej jeśli zaczyna się nasilać, doprowadzając do wyraźnego osłabienia kondycji, widocznego przerzedzenia, powstania zakoli na skroniach, utraty objętości, łamliwości albo nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy.

Uważa się, że zbilansowana dieta i właściwa pielęgnacja zaspokajają wszystkie potrzeby włosów zdrowego człowieka. Jednak coraz częściej, zarówno mężczyźni jak i kobiety, skarżą się na nadmierną, choć na ogół okresową ich utratę. Często daje się to zauważyć przy okazji zmiany pór roku, na przełomie lata i jesieni oraz zimy i wiosny. Powodem mogą być także długotrwałe terapie farmakologiczne, leki hormonalne, choroby przewodu pokarmowego, ciąża, uboga w mikroelementy i witaminy lub nadmiernie obfitująca w jajka dieta oraz długotrwały stres i agresywne zabiegi fryzjerskie. Za jedną z istotnych przyczyn wypadania włosów uznaje się niedobór biotyny. Ostatnio stała się ona niezwykle popularnym lekiem i najczęściej stosowanym środkiem zapobiegającym nie tylko utracie włosów, ale także wpływającym na ich wzrost i ogólną kondycję.

Dlaczego biotyna jest tak ważna? Po pierwsze dlatego, że należy do grupy witamin B, a one mają znaczący wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Inaczej nazywa się ją witaminą B7 lub witaminą H. Nie jest jednak typową witaminą a raczej substancją witamino podobną, w istocie - złożonym kwasem organicznym. W grupie swoich towarzyszek z grupy B wyróżnia się tym, że jest wytwarzana przez florę bakteryjną w jelitach. Jest niezbędna w procesie przemiany materii, zwłaszcza glukozy. Co ma znaczenie dla chorych na cukrzycę typu 2. Biotyna reguluje także poziom cholesterolu. Jest bezpiecznym preparatem, bowiem w ramach suplementacji trudno ją przedawkować. Rozpuszcza się w wodzie i jest wydalana z moczem. Badania nie wskazują również jej toksycznego działania na organizm w przypadku stosowania dużych dawek, choć w pojedynczych przypadkach pojawić się mogą kłopoty trawienne i nudności. Biotyna uczestniczy w przemianie białek, aminokwasów i cukrów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych związków lipidowych. Przez dermatologów ceniona jest za udział w procesie tworzenia keratyny. Wraz z witaminą K bierze udział w syntezie protrombiny odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi.

Niedobory biotyny powstają dlatego, że w procesie metabolizmu wydalana jest w znacznie większej ilości niż przyjmowana wraz z jedzeniem. Może się do tego przyczyniać duże spożycie wody w codziennej diecie. Udowodniono w badaniach naukowych, że witamina B7 spowalnia proces łysienia, ponieważ jest bogata w cząsteczki siarki, które są niezbędne do tworzenia keratyny. Jest także nieodzowna do utrzymania prawidłowego poziomu cynku. Ta synergia znacząco ogranicza siwienie. Reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry, które przyczynia się do osłabienia mieszków włosowych. W wyniku niedoborów jednym z objawów jest waśnie nadmierna utrata włosów, kruche, pękające i rozdwajające się paznokcie, zmiany zapalne na skórze. W przypadku istotnych niedoborów można odczuwać także zmęczenie, apatię, senność, utratę apetytu, przebarwienia na skórze a nawet stany lękowe i bóle mięśni. Poza tym niedobory biotyny powodują większą aktywność wolnych rodników, zwłaszcza w tkance płucnej.

Właściwy poziom biotyny w organizmie wpływa nie tylko na włosy, skórę i paznokcie. Dodatkowym atutem jest jej pozytywny wpływ na układ neurologiczny. Dzięki biotynie ograniczone zostają skurcze i drżenie mięśni. Korzystnie wpływa na rozwój płodu i stan psychiczny kobiet podczas ciąży. W pożywieniu jest obecna w podrobach, żółtku jaj, migdałach, sardynkach, grochu i białym serze oraz mleku. W warzywach takich jak kalafior, pomidory, marchew i rodzynki. Jest stosunkowo odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, a także zmian Ph, dzięki czemu w trakcie gotowania nie jest niszczona. Niemniej warto ją dostarczać w postaci suplementów po długotrwałej antybiotykoterapii, podczas restrykcyjnej diety, w trakcie terapii hormonalnej lub po jej zakończeniu, w trakcie leczenia trądziku. Jest przydatna po ciąży, gdy dochodzi do wzmożonej utraty włosów. Także między sezonami, kiedy włosy są osłabione i podczas regeneracji po zabiegach fryzjerskich.

Biotyna działa szybko. Już po kilkunastu dniach daje się zauważyć efekty. Jednak jeśli chodzi o regenerację skóry, włosów i paznokci terapia powinna trwać co najmniej sześć miesięcy. Nawet jeśli po czterech tygodniach wypadanie włosów zostanie zahamowane, to dogłębny proces wzmocnienia mieszków włosowych i paznokci wymaga czasu. Osobom zmagającym się z problemem utraty włosów zaleca się przyjmowanie biotyny w postaci leków a nie suplementów. Są one dostępne bez recepty. Zawierają wysoką, skuteczna i kontrolowaną dawkę. Zalecana dzienna to 5 do 10 mg. Wchłanianie zależy od substancji towarzyszących. Jeśli po trzech miesiącach objawy wypadania włosów nie zostaną ograniczone przyczyn należy szukać gdzie indziej i skonsultować się ze specjalistą (dermatologiem, trychologiem), który zleci odpowiednie badania, w celu podjęcia bardziej ukierunkowanego leczenia.

Podobne artykuły

iStock-1449865124

Tajemnice paznokci

13 lutego 2023
iStock-961888448
26 października 2022
ThinkstockPhotos-186482991
29 marca 2022
iStock-961888448
1 września 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

iStock-872065914
16 lutego 2024
szczoteczka-soniczna-(1_)
19 stycznia 2024
iStock-1336074149
30 października 2023
iStock-1332504713
23 sierpnia 2023
iStock-693755190
10 sierpnia 2023
492549851
29 września 2023