Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak dbać o skórę głowy z problemami?

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 26 października 2022 08:58

Jak dbać o skórę głowy z problemami? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Skóra głowy jest szczególnym miejscem. Od jej kondycji zależy siła, gęstość i blask włosów. Czasem dotykają ją choroby i problemy, które mają różne uwarunkowania. W takim wypadku lepiej reagować szybko, zwłaszcza że co jakiś pojawiają się nowe możliwości i skuteczne kosmetyczne koła ratunkowe.

Czy możemy cieszyć się posiadaniem pięknych, zdrowych i lśniących włosów przez całe życie? Zależy to od bardzo wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Gdy pojawiają się problemy zdrowotne, łupież, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, dochodzi do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania skóry głowy, to wtedy trudno jest utrzymać włosy w dobrej kondycji. Kiedy tracą dobrą formę, konieczne jest ustalenie przyczyny, a następnie dobór odpowiednich kosmetyków, preparatów i kuracji. Warto reagować od razu, by nie tracić dobrego samopoczucia i nie pogarszać sytuacji.

Najczęstszym problemem, na który skarżą się kobiety i coraz więcej mężczyzn, jest nagłe i nadmierne wypadanie włosów. Jeśli codziennie tracimy ich mniej niż sto, nie ma się czym martwić. To zjawisko jest całkowicie naturalne, związane z cyklem życia włosa. Gorzej gdy po każdym czesaniu zostaje ich na grzebieniu cała garść. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Chwilowe osłabienie organizmu, problemy hormonalne, nadmierny stres, nieprawidłowa dieta uboga w witaminy i minerały czy stosowanie niewłaściwie dobranych farb, kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji przyczyniają się do utraty włosów. Mogą one wypadać w różnych okresach życia, np. po porodzie, w trakcie menopauzy, czasami związane jest to ze szkodliwymi warunkami pracy czy nadmierną ekspozycją na słońce. U nastolatków i młodych dorosłych wypadanie włosów jest zwykle przejściowe i niedługotrwałe. W późniejszym wieku staje się bardziej problematyczne i w stadium zaawansowanym trudniejsze do powstrzymania. Silne wypadanie włosów u kobiet bywa związane z nieodpowiednimi fryzurami, np. używaniem gumki lub ciasnych spinek. To na dłuższą metę nadwyręża mieszki włosowe.

Włosy wypadające potrzebują ochrony, a przede wszystkim wzmocnienia cebulek i właściwej pielęgnacji skóry głowy. Dobrze jest w tym celu stosować nie tylko odpowiedni szampon i odżywkę, ale także specjalistyczne kuracje. Ostatnio w aptekach pojawiły się zaawansowane technologicznie preparaty w ampułkach Radical med oparte na naturalnych składnikach. Te dermokosmetyki zawierają w swoim składzie ekstrakt ze skrzypu polnego, który poprawia dotlenienie komórek skóry i zapobiega wypadaniu włosów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego biokompleksu Pro-Hair Booster 4H, który zawiera peptyd witaminowy, apigeninę oraz kwas oleanolowy, włosy stają się mocniejsze. Ponadto zawarte w preparacie arginina, żeń-szeń, witamina PP oraz prowitamina B5 skutecznie regenerują i odżywiają cebulki, dając im odpowiednią siłę do produkcji włosa.

Kolejnym problemem przyczyniającym się do osłabienia kondycji włosów jest łupież. To bardzo częsta, przewlekła, nawracająca oraz kłopotliwa choroba skóry głowy, powodująca duży dyskomfort. Przyczyn tej przypadłości jest wiele, ale najczęściej powoduje ją nadmierny rozrost grzyba Malassezia (głównie M. restricta i M. globosa), który bytuje na skórze głowy. Do szybkiego namnażania dochodzi w wyniku zaburzeń prawidłowego pH, zmian hormonalnych, immunologicznych, zbyt agresywnej pielęgnacji, nieprawidłowej higieny, w sytuacjach wzmożonego stresu lub stosowania ubogiej diety. Leczenie łupieżu jest stosunkowo łatwe, choć wymaga systematyczności oraz właściwej profilaktyki zapobiegającej jego ponownemu pojawieniu się na skórze głowy. W przypadku tej dolegliwości najważniejszym kosmetykiem jest odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. W kosmetyku Radical med, przeznaczonym do mycia włosów i skóry głowy dotkniętej łupieżem, zastosowano aktywny kompleks zwalczający łupież Biostatic Antidandruff 4HC, ekstrakt z białej wierzby, cynk PCA i inutec. Dzięki temu kondycja włosów i skóry głowy szybko się poprawia oraz mijają podrażnienia. Kosmetyk dokładnie oczyszcza i pielęgnuje, skutecznie usuwa łupież i zapobiega jego nawrotom, likwiduje swędzenie i zaczerwienienie. Ponadto regularnie stosowany sprawia, że włosy lepiej się rozczesują i układają, stają się miękkie, sprężyste i lśniące.

Są jeszcze dwie poważne choroby, które wpływają na stan skóry głowy w znaczący sposób. To atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną i nie jest zakaźna. Z kolei atopowe zapalenie skóry, w którym kluczowa rolę odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne, jak i środowiskowe jest jednym z najczęściej występujących schorzeń tego organu i dotyczy od 2 do 10% osób dorosłych. AZS to przewlekła, zapalna choroba, której jednym z objawów jest lichenizacja – czyli istotne pogrubienie naskórka, gdy dochodzi do uwydatnienia naturalnej rzeźby skóry i pogłębienia fałdów. Podobnie jak łuszczyca daje charakterystyczne bolące i swędzące zmiany również na owłosionej skórze głowy. Dodatkowo są to zmiany nieestetyczne, które u dotkniętych nimi osób obniżają poczucie własnej wartości, wpływają na codzienne życie społeczne i bardzo często powodują kompleksy. Niestety medycyna nie znalazła skutecznego lekarstwa, więc produkty, które niwelują nieprzyjemne objawy są bardzo pomocne. W przypadku obydwu chorób należy stosować odpowiednie preparaty myjące, przeznaczone dla skóry wrażliwej i atopowej, bez detergentów. Biorąc pod uwagę, że zmiany na skórze głowy zarówno w łuszczycy jak i AZS są do siebie podobne, dobrym rozwiązaniem może być stosowanie specjalistycznego szamponu do pielęgnacji włosów i skóry głowy z objawami łuszczycy, AZS i świądu Radical med. Ten dermokosmetyk zawiera 5% kompleks nawilżająco-łagodzący z pantenolem, aloesem, alantoiną, betainą, peptydami i postbiotykiem, dzięki czemu nawilża skórę głowy, niweluje uczucie spinania i ściągania skóry, łagodzi, koi i redukuje uczucie świądu, a także ma korzystny wpływ na wzrost i wzmocnienie włosów. Po umyciu włosów, dla wzmocnienia efektu, można zastosować odżywkę z tej samej linii. Warto też troskliwie obchodzić się z włosami tuż po myciu, gdy są mokre – nie pocierać ich ręcznikiem, nie suszyć suszarką i zawsze rozczesywać z pełną delikatnością, tak by nie narażać skóry głowy na dodatkowe podrażnienia.

Podobne artykuły

iStock-872065914
15 maja 2024
iStock-467392271x

Regeneracyjna moc bursztynu

4 kwietnia 2024
iStock-872065914
16 lutego 2024
iStock-467392271x
16 lutego 2024
iStock-1022885722
29 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1139686668

Kwiatek do obiadu

6 czerwca 2024
iStock-888015998
Europejski Dzień Śniadania

Jak sprawnie, zdrowo i smacznie przygotowywać śniadania?

22 kwietnia 2024
iStock-1001799644
9 czerwca 2023
iStock-1172053013

Zatroszcz się o stopy

19 maja 2023