Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Botoks to nie kosmetyk

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 16 sierpnia 2023 11:28

Botoks to nie kosmetyk - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Główny Inspektor Sanitarny uświadamia pacjentów. Chodzi o zabiegi z użyciem botoksu.

- Planujesz poprawić swój wygląd? - pyta GIS. A kto by nie chciał - odpowiadamy. W komunikacie GIS wyjaśnia różnice miedzy lekiem a kosmetykiem. Oto ważne porady GIS:

  • Pamiętaj, że produkt przeznaczony do wstrzykiwania lub wszczepiania do ciała ludzkiego nie jest kosmetykiem.
  • Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami.
  • Masz prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany.
  • Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

Zgodnie z przepisami produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego – naskórkiem, włosami, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Przypomnijmy: Miesiąc temu w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie poświęcone problemom w zakresie regulacji prawnych, dotyczących medycyny estetycznej. Spotkanie było wspólną inicjatywą NIL oraz senator Agnieszki Gorgoń-Komor, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Regulacji Medycyny Estetycznej. 

„W polskim prawie niestety nie ma jednoznacznej definicji medycyny estetycznej. Brakuje nam również listy procedur z tego zakresu zastrzeżonych do wykonywania wyłącznie przez lekarza. (...) Taka lista była już przygotowana przez lekarskie towarzystwa naukowe związane z medycyną estetyczną, była również konsultowana z samorządem lekarskim. Niestety chyba nadal leży ona na biurkach urzędników ministerstwa, ponieważ nigdy nie weszła w życie” — podkreślił Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Główne zagadnienie dyskusji stanowiła sprawa prawnego uregulowania zakresu procedur medycznych, które mogą wykonywać jedynie lekarze oraz przekazania pacjentom wiedzy na temat bezpieczeństwa takich zabiegów. Świadomość pacjentów pozwoli im samym unikać przykrych konsekwencji zabiegów wykonywanych przez osoby, które nie posiadają wykształcenia lekarskiego a tym samym potrzebnych kwalifikacji  i doświadczenia w przypadku wystąpienia powikłań leczenia. Niezmiernie ważne jest, by zabiegi medycyny estetycznej związane z większym ryzykiem pojawienia się niechcianych efektów, mogli wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. W tym kontekście istotna jest rola Ministerstwa Zdrowia w celu ścisłego uregulowania zakresu procedur, które mogą wykonywać jedynie lekarze. 

„Przez 30 lat sprawy dotyczące medycyny estetycznej nie zostały uregulowane. Pojawił się zawód kosmetologa. Jednak wedle dzisiejszego stanu prawnego kosmetolodzy nie chcą, by ich profesja znalazła się w zakresie zawodów medycznych, a chcą de facto pracować w branży medycznej i wykonywać zabiegi medyczne” — zaznaczyła senator RP Agnieszka Gorgoń-Komor. 

„Konsekwencje tych zabiegów ponoszą pacjenci. My — lekarze dermatolodzy — z kolei ponosimy odpowiedzialność za ich leczenie i naprawienie błędów, za leczenie reakcji alergicznych i odczynów — co jest nie do zaakceptowania. Ci pacjenci od początku powinni być prowadzeni przez lekarza. Niestety, wedle badań na temat świadomości dotyczącej zdrowia, 70% Polek jest przekonanych, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje się w gabinecie kosmetycznym. Musimy z tym walczyć” — dodała Ewa Kaniowska, lekarz dermatolog, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, członek Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Mezoterapii. 

Dotychczasowe propozycje regulacji dotyczących kompetencji lekarzy i lekarzy dentystów zajmujących się medycyną estetyczną nie przynoszą pożądanych efektów.  

„Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej jest świadczeniem medycznym, którego powinni dokonywać jedynie lekarze i lekarze dentyści. Musimy stanąć w obronie bezpieczeństwie pacjenta” — mówił Grzegorz Wrona, sekretarz NRL. 

Omówiono również sposoby przyszłych działań, które samorząd lekarski wraz ze środowiskami reprezentującymi lekarzy dermatologów podejmie w celu pełnego uregulowania prawnego zakresu medycyny estetycznej oraz popularyzacji wiedzy na temat bezpieczeństwa realizacji tych zabiegów, którego gwarancją może stać się jedynie wykonywanie ich przez lekarzy i lekarzy dentystów. 

Źródło: GIS/NIL

Tematy

GIS / kosmetyki / lek / botoks

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1070715740
18 kwietnia 2024
unnamed3
Artykuł sponsorowany

Krem do twarzy na noc: ranking najlepszych produktów

14 marca 2024
iStock-467392271x
16 lutego 2024
zblizenie-mlodej-azjatyckiej-kobiety-za-pomoca-reki-wypchnij-jej-ulubionego-smazonego-kurczaka
4 stycznia 2024
iStock-1336074149
30 października 2023
iStock-1227064104
26 czerwca 2023