Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 18 listopada 2022 11:32

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Witamina C stosowana w diecie skutecznie poprawia odporność. Jest niezbędna do produkcji kolagenu, uszczelnia naczynia krwionośne i przydaje się do walki z infekcjami. Użyta z kolei jako składnik kosmetyków wpływa na kondycję skóry. Szczególnie przydaje się gdy spod warstwy jesiennych chmur słońce wygląda rzadko.

Witamina C, choć tak ważna dla zdrowia, nie jest wytwarzana przez organizm. Właśnie dlatego musi być dostarczana w diecie. Jej rola w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich narządów jest nie do przecenienia. Bierze udział w regeneracji tkanek i enzymatycznej produkcji różnych przekaźników. Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy oraz jest niezbędna do produkcji kolagenu, który jest m.in. budulcem skóry. Dzięki temu jest ona elastyczna, jędrna i gładka. Bez odpowiedniej ilości witaminy C nie da się zachować jej promiennego blasku. Z tego właśnie powodu witamina C jest także bardzo cennym składnikiem kosmetyków. Okazuje się, że stosowana bezpośrednio na skórę jest niemal tak samo pożyteczna jak ta dostarczana wraz z dietą.

Witamina C jako komponent kosmetyków lub w czystej postaci nakładana na skórę jako serum charakteryzuje się duża skutecznością ale niestety także dużą niestabilnością. Łatwo się utlenia pod wpływem światła, powietrza i ciepła. Żeby działała efektywnie musi być podana w odpowiedniej formie i stężeniu. Najpopularniejsza forma – kwas askorbinowy jest najmniej stabilna, dlatego też jako składnik kosmetyków stosowana jest w formie etylowego kwasu askorbinowego, kwasu L-askorbinowego czy soli magnezowej fosforanu askorbylu 2-Glukozydu i tetraizopalmitynianu askorbylu, który charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. To właśnie te składniki w kosmetykach są skuteczną formą witaminy C. Na skuteczność działania ma także wpływ hydrofilowy charakter kwasu askorbinowego. Oznacza to, że jest on nierozpuszczalny w tłuszczach a jedynie w wodzie. W konsekwencji ma małą przenikalność przez warstwę rogową naskórka i aby ją zwiększyć konieczne jest stosowanie jej z substancjami lipofilowymi (rozpuszczalnymi w tłuszczach) takim jak np. witamina E. Witamina C zamknięta w nanosomach lub liposomach staje znacznie bardziej skuteczna i daje spektakularne efekty pielęgnacyjne. Zwłaszcza gdy jej stężenie w tych nośnikach ma 30%.

Witamina C jako składnik kosmetyków od 30 lat podlega nieustannym badaniom dermatologicznym w laboratoriach kosmetycznych. Udowodniono, że działa przeciwstarzeniowo na skórę. Przede wszystkim dlatego, że pobudza ją do produkcji kolagenu. W ten sposób opóźnione są procesy wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek, poprawia się jej napięcie i jędrność. Wiadomo też, że skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, które znacząco przyspieszają proces starzenia się skóry. Znakomicie reguluje produkcję melaniny, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt cery. Witamina C przeciwdziała również fotostarzeniu, które spowodowane jest nadmierną ekspozycją na słońce, poprawia pigmentację, co sprawia, że skóra stosunkowo szybko odzyskuje świeży, pełen blasku, jednolity kolor. Udowodniono, że jest skutecznym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym, pospolitym i atopowym zapaleniem skóry, dzięki zdolności do łagodzenia stanów zapalnych.

Najskuteczniejszym sposobem pielęgnacji skóry witaminą C w pielęgnacji jest stosowanie serum. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastępuje ono kremu do pielęgnacji. Bezpieczne stężenie na początek to 5 %. Choć liczy się także zastosowana formuła witaminy. Z czasem, jeśli nie występują podrażnienia na skórze można zwiększyć stężenie do 10 a nawet 20%. Skóra delikatna i wrażliwa może reagować na mocniejsze stężenia szczypaniem, zaczerwienieniem i swędzeniem. Stężenie serum należy dostosować się do potrzeb skóry a nie do wieku. Stosowanie serum z witaminą C zaleca się już od 25 roku życia. Należy nanosić je zawsze na oczyszczoną i lekko wilgotną skórę dwa razy dziennie. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania retionolu, kwasów AHA i BHA oraz hydrokortyzonu. Natomiast wbrew obiegowym opiniom, kosmetyki z witaminą C można stosować również latem, stanowią dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Poza serum w aptekach i drogeriach jest wiele kosmetyków z witaminą C, które mogą doskonale uzupełniać codzienną pielęgnację. Można wybierać maseczki rozjaśniające, ampułki, szczególnie zalecane po zabiegach kosmetycznych i kremy nawilżające czy przeciwzmarszczkowe, toniki. Są to produkty bezpieczne dla każdego typu cery. Szczególnie polecane są o tej porze roku, bowiem z powodu braku światła i zmiennych warunków atmosferycznych cera szybko traci blask, staje się szara i zmęczona. To także dobry czas, by z pomocą witaminy C zatroszczyć się o wyrównanie jej kolorytu, walkę z przebarwieniami posłonecznymi. Kosmetyki z witaminą C znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji skóry delikatnej, cienkiej, płytko unaczynionej i silnie reagującej na stres. Taka pielęgnacja skutecznie chroni przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem, zmniejsza widoczne skutki palenia tytoniu i niedoboru snu. Jest zalecana dla cer dojrzałych w celu spowolnienia starzenia i młodych jako profilaktyka i ochrona.

Podobne artykuły

Zobacz także