Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dietetyczka radzi, co jeść na śniadanie

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 5 maja 2015 11:37

Dietetyczka radzi, co jeść na śniadanie - Obrazek nagłówka
Co powinno znaleźć się na talerzu na śniadanie, żeby dało nam energię przez cały dzień?

Co powinno znaleźć się na talerzu na śniadanie, żeby dało nam energię przez cały dzień?

Podstawą śniadania powinno więc być pełnoziarniste pieczywo, kasze i warzywa. Najlepiej również jeść pierwszy posiłek nie później niż pół godziny po obudzeniu się.

Śniadanie powinno przede wszystkim dostarczyć glukozy – jej brak w komórkach mózgowych może bowiem skutkować trudnościami z koncentracją, ospałością, zawrotami głowy, zmęczeniem, zaburzeniami widzenia, a nawet omdleniami. Najlepszym źródłem glukozy są węglowodany.

– Dostarczenie rano takiej bomby węglowodanowej, przede wszystkim węglowodanów złożonych, to podstawa zdrowego funkcjonowania przez cały dzień. Przede wszystkim nasze śniadanie powinno mieć od 20 do 30 proc. wartości energetycznej. Energię powinniśmy czerpać z pełnoziarnistych produktów zbożowych, czyli szare, ciężkie pieczywo, typowy chleb na zakwasie, nie jakieś białe czy przetworzone, bo to nie daje nam żadnych wartości. Przede wszystkim nie ma tam magnezu i witamin z grupy B, które dobrze działają na mózg – mówi dietetyk Hanna Stolińska.

Węglowodany złożone zawarte są także w takich produktach, jak kasze, płatki pełnoziarniste, makarony i warzywa. Warto również do takiego posiłku jeść białko.

– Dodatkiem powinny być produkty mleczne, czyli jakiś naturalny twarożek, serek, jogurt, oczywiście bez cukru, a także warzywa i owoce do każdego posiłku. Jak mamy kanapkę na śniadanie, to nie powinien to być tylko plasterek pomidora, bo tego nie liczymy za porcję warzyw, tylko osobno jeszcze jakiś pojemniczek czy talerzyk z warzywami. Nasza dieta jest generalnie bardzo monotonna. Przede wszystkim śniadanie to zwykle kanapka z serem żółtym, kanapka z wędliną, kanapka z kremem czekoladowym, żeby dać tę energię na cały dzień, ale nie jest to do końca prawda, bo takie kremy zawierają bardzo dużo tłuszczu, który jest bardzo powoli przyswajany przez organizm  – mówi Hanna Stolińska.

Dietetycy zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie. Każdy powinien zawierać owoc lub warzywo.

Źródło: newseria

Przeczytaj również: Jak odżywiają się Polki?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także