Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej?

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 23 listopada 2022 08:18

Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dla większości skóra sucha i odwodniona to jeden i ten sam problem. Jednak różnica jest znacząca, choćby ze względu na przyczyny dyskomfortu jaki powodują oba te przypadki. Warto je poznać, by skutecznie sobie pomóc, zwłaszcza jesienią i zimą.

To prawda, że skóra sucha i odwodniona mają pewne wspólne cechy, które dają podobne acz mylące objawy. To przedwczesne starzenie, utrata blasku i jędrności, skłonność do podrażnień, czasem szorstkość i swędzenie. Uczucie szczypania i ewentualne nadmierne łuszczenie się naskórka przypisane jest tylko skórze suchej. To podstawowa różnica, która pozwala z całą pewnością stwierdzić, że mamy z nią do czynienia. Dodatkowo pojawiające się tuż po umyciu oraz w ciągu dnia uczucie ściągnięcia mimo pielęgnacji jedynie potwierdza diagnozę.

Podstawową różnicą między skóra suchą a odwodnioną są przyczyny, od których zależy taki a nie inny stan cery. Do odwodnienia skóry dochodzi wtedy, gdy z głębszych jej warstw nie dociera odpowiednia ilość wody. Można by to nazwać zaburzeniem popytu i podaży. Woda to ok 70% całego ciała, ok 13 % jest potrzebne do zaspokojenia prawidłowego funkcjonowania wszystkich warstw skóry, a to oznacza, że codziennie należy jej dostarczać w odpowiedniej ilości. Tylko tak można utrzymać dobrą kondycję cery, zdolność do regeneracji, jędrność i blask. Woda jest podstawą działań zapobiegających starzeniu, „wypełniaczem” drobnych zmarszczek, najlepszym transporterem substancji odżywczych. Odwodnienie dotyczyć może każdego typu cery: suchej i bardzo suchej, mieszanej, tłustej i trądzikowej. W przypadku cery tłustej odwodnienie przejawia się zwiększoną produkcją sebum, a w trądzikowej nasileniem wyprysków. Brak odpowiedniej podaży wody zdecydowanie utrudnia prawidłowa pielęgnację.

Z kolei skóra sucha, która dodatkowo może być także odwodniona nie ma zdolności do utrzymania wilgoci z powodu uszkodzonej warstwy hydrolipidowej naskórka. Pozbawiona ochrony szybko traci wilgotność, a szkodliwe czynniki zewnętrzne w tym grzyby, wirusy i bakterie stają się dla niej jeszcze większym zagrożeniem. Często dochodzi do przesuszenia skóry z powodu niewłaściwej pielęgnacji i niewystarczającego zabezpieczenia jej przed gwałtownymi zmianami temperatury i wilgotności powietrza. Nadmiernie złuszczanie naskórka ostrymi peelingami, stosowanie agresywnych preparatów myjących i nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, działanie promieniowania UV nasila problem. Na suchość skóry mogą wpływać również zmiany hormonalne, palenie tytoniu i alkohol, a także zanieczyszczenie środowiska i genetyka. Do przywrócenia skórze suchej właściwej kondycji konieczne jest zarówno jej nawilżanie jak i natłuszczanie. Stosowanie odpowiednich łagodnych peelingów oraz delikatne oczyszczanie preparatami bez mydła lub wodą micelarną wysokiej jakości, regularne stosowanie toników bez alkoholu i hydrolatów. Przede wszystkim należy „uszczelnić” i odbudować płaszcz hydrolipidowy. Dobrze przysłużą się temu rozpuszczalne w tłuszczach witaminy E, K D, A, kwas hialuronowy, ceramidy, które stanowią naturalne spoiwo międzykomórkowe, minerały oraz mocznik. Prawidłowa pielęgnacja powinna zawierać zarówno składniki nawilżające i wiążące wodę jak tłuszczowe budujące warstwę okluzyjną na skórze.

Znacznie łatwiejsza jest pielęgnacja skóry odwodnionej. Prawidłowa polega na dostarczeniu jej substancji nawilżających takich jak np., kwas hialuronowy i dobranie, odpowiednich do danego typu cery, substancji natłuszczających. Im bardziej tłusta jest cera tym powinno ich być mniej. Warto również dbać w tym wypadku o utrzymanie pH na odpowiednim poziomie przy pomocy właściwie dobranych toników oraz podobnie jak w przypadku skóry suchej o płaszcz lipidowy. Choć w przypadku skóry jedynie odwodnionej zwykle zachowuje on swoją szczelność. Skórę trzeba przede wszystkim nawodnić od środka, pijąc odpowiednią ilość wody. Co najmniej dwa litry dziennie. Ilość zależy od wagi a także rodzaju wykonywanej pracy, jeśli jest to praca fizyczna albo na wolnym powietrzu potrzeby są jeszcze większe. Do odwodnienia skóry często dochodzi w trakcie choroby przebiegającej z podwyższoną gorączką a także podczas biegunki lub przebywania w zbyt niskich lub wysokich temperaturach. Jest to jednak stan przejściowy, który łatwo naprawić pijąc wodę z elektrolitami.

Skóra sucha i skóra odwodniona mają różne potrzeby. Ale ta pierwsza na pewno potrzebuje znacznie więcej uwagi, by odzyskać kondycję i ją utrzymać. Przede wszystkim proporcjonalnej pielęgnacji zapewniającej tzw. równowagę PEH, czyli dostarczanie protein odpowiadających za regenerację, emoliantów, które tworzą warstwę ochronną i zapobiegają utracie wody oraz humektantów czyli substancji silnie nawilżających. W przypadku cery suchej proces przywracania jej właściwego funkcjonowania jest długi i wraz z wiekiem potrzeba znacznie więcej czasu. Jeśli chodzi o skórę odwodnioną, która jest mniej narażona na podrażnienia łatwiej powrócić do równowagi pijąc odpowiednia ilość wody. Dobrze nawodniony organizm pozwala skórze szybko odzyskać dobry wygląd i naturalną barierę ochronną. Efekty mogą być widoczne już po kilkunastu dniach.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1070715740
18 kwietnia 2024
iStock-1389527253
29 sierpnia 2023
Fot SUM

Plasterki na zdrowie

27 kwietnia 2023
iStock-1372361547
21 kwietnia 2023