Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak powstrzymać starzenie się włosów?

MedExpress Team

Barbara Mietkowska

Opublikowano 23 marca 2021 08:43

Jak powstrzymać starzenie się włosów? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Włosy to jeden z największych atrybutów urody i młodzieńczego wyglądu. Podlegają jednak, podobnie jak reszta organizmu, nieuchronnym procesom starzenia. Nie da się ich całkowicie zatrzymać, za to przy odrobinie staranności można je skutecznie spowolnić.

Kiedy włosy zaczynają się starzeć? Trudno powiedzieć, a jeszcze trudniej tak od razu zauważyć. Wyraźna granica wieku nie istnieje. U jednych można zaobserwować pierwsze objawy utraty jędrności, gęstości i koloru tuż po trzydziestce, inni do pięćdziesiątki cieszą się wspaniałą czupryną. Zależy to od skomplikowanych uwarunkowań genetycznych oraz od czynników środowiskowych. Na żywotność włosa wpływa stres, zanieczyszczone powietrze, nieodpowiednia dieta i źle dobrana pielęgnacja oraz nadmiar zabiegów stylizacji. Prawdziwym wrogiem jest promieniowanie słoneczne, które niszczy białka, zwłaszcza keratynę będącą głównym budulcem włosów. Podłożem starzenia mogą być także zaburzenia hormonalne, lub osłabienie organizmu wywołane chorobami. Przyczyny utraty włosów są różne u kobiet i u mężczyzn. Jednak wiele powodów starzenia się włosów ma dla obu płci wspólny mianownik.

Z wiekiem spada ilość substancji nawilżających włosy, przede wszystkim lipidów i sebum. Zanikają ceramidy wewnątrz łodygi włosa oraz pigment. Nawet jeśli włosy nie siwieją to tracą głębię koloru i naturalny blask. W konsekwencji doprowadza to do suchości, łamliwości, zmniejszenia grubości i elastyczności. Dopiero w kolejnym etapie, gdy poziom melaniny znacząco się obniży włosy stają się siwe. Wraz ze zmianą koloru pojawia się szorstkość i utrata jednolitej struktury. To są jedynie zewnętrzne oznaki upływu czasu. Najważniejsze dla kondycji włosów jest to co dzieje się w skórze głowy, w mieszkach włosowych. Proces starzenia polega bowiem na zmniejszaniu się cebulek właśnie z powodu osłabienia poziomu ukrwienia mieszków. Gdy gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać mniej sebum, spada poziom ich nawilżenia i nawilżenia skóry głowy. Zaczyna się ona starzeć tak samo jak w innych miejscach, choć pod włosami proces ten jest niedostrzegalny. U kobiet spadek poziomu hormonów ma negatywny wpływ na kondycję mieszków włosowych, u mężczyzn powoduje łysienie androgenowe.

Terapie przeciwstarzeniowe pomagające zachować włosy w dobrej kondycji powinny mieć charakter holistyczny i zaczynać się zanim dojdzie do widocznego przerzedzenia czupryny. Wyrobienie w sobie od najmłodszych lat nawyków starannej pielęgnacji skóry głowy i włosów to podstawa ich długowieczności. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, by spowolnić starzenie muszą rozdzielić pielęgnację na dwa etapy.

Po pierwsze, najważniejsze jest stymulowanie i nawilżanie skóry głowy. Dzięki temu cebulki włosa, a przede wszystkim mieszki regularnie pobudzane pozostają dobrze ukrwione i na dłużej zachowują pełną zdolność do reprodukcji włosa. Tylko w mieszkach zdrowych powstaje odpowiednio gruba, mocna łodyga gotowa do stabilnego wzrostu przez kilka lat. Warto pamiętać, że z wiekiem pogrubiona i przesuszona skóra ma mniejszą zdolność wchłaniania substancji odżywczych, zarówno tych pochodzących z diety jak i z kosmetyków stosowanych do pielęgnacji. Dlatego niezwykle ważny jest masaż skóry głowy zarówno podczas mycia, ale także między nim. Aby uzyskać właściwy efekt, wzmocnienia cebulek warto stosować kosmetyki czy preparaty specjalistyczne takie jak peeling, serum, tonik, preparaty do wcierania. Dzięki zawartym w nich witaminom ( A, B , C, E i H ) i mikroelementom, a także specjalistycznym olejkom oraz masażowi, jakiego wymaga ich aplikacja uda się odpowiednio oczyścić naskórek, dotlenić i odżywić. Bardzo cennymi składnikami są skrzyp polny, czarna rzepa i rozmaryn lekarski.

Najskuteczniejszą metodą anti-aging jest mezoterapia skóry głowy. Zwykle kojarzy się z leczeniem zaawansowanych procesów leczenia łysienia u kobiet i mężczyzn. Coraz częściej stosuje się ją jednak jako metodę czysto profilaktyczną przeciwstarzeniową, poprawiającą kondycję włosów. Polega ona na podawaniu w głąb skóry preparatów odżywczych i pobudzających wzrost lub osocza bogatopłytkowego wyprodukowanego z krwi pacjenta. Mikro nakłucia są dodatkowym bodźcem uruchomiającym procesy naprawcze związane z gojeniem się skóry. Lekarze medycyny estetycznej często sami tworzą tzw. mezokoktaile dostosowane do potrzeb pacjenta. W ich składzie są witaminy, mikroelementy, peptydy, aminokwasy i kwas hialuronowy. Mezoterapia pobudza krążenie, poprawia ukrwienie oraz rewitalizuje mieszki włosowe. Dzięki temu skutecznie zatrzymuje wypadanie włosów i przyspiesza odrost nowych. Nie jest zabiegiem bolesnym, choć niektórzy uznają go za mało przyjemny. Efekty są zauważalne po pierwszej serii zabiegów, wykonanych w odstępach czasu zalecanych przez lekarza.

Działania zapobiegające starzeniu się włosów muszą obejmować także łodygę włosa. Należy ją regularnie wzmacniać zabiegami pielęgnacyjnymi polegającymi na uzupełnianiu ubytków keratyny po to, by włosy zachowały miękkość i blask. Wzmocnieniu włosów i ich zdrowemu wyglądowi najlepiej służą szampony i odżywki na bazie antyoksydantów i olejków. Dobrze jeśli zawierają mikrolelementy miedzi, która dla włosów jest szczególnie korzystna. Jest silnym antyoksydantem i odpowiada za utrzymanie naturalnego koloru. Ważnymi składnikami kosmetyków spowalniających starzenie się są gliceryna, ceramidy, proteiny pszenicy oraz olej z moreli. Dobrze przeciwdziałają starzeniu włosów produkty z wyciągami z lnu, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, witaminy z grupy A, E i F. Utrzymanie włosów w dobrej kondycji to nie tylko kwestia ich wyglądu. Jeśli są zbyt zniszczone, suche i łamliwe, to w celu ich okiełznania potrzebna jest intensywna stylizacja. To tworzy błędne koło negatywnie działające na włosy. Pogarsza to ich kruchość i osłabienie.

Na „długowieczność” włosów, podobnie jak na zdrowie skóry bardzo istotny wpływ ma dieta. Nie powinno brakować w niej ryb, mięsa, jaj, roślin strączkowych oraz mikroelementów - przede wszystkim żelaza, miedzi i cynku. Można wspierać ja suplementami zawierającymi krzem, cynk, skrzyp i biotynę, ale aby były skuteczne, trzeba je przyjmować prze wiele miesięcy. Warto też zwrócić uwagę na zawartość takich makroelementów jak siarka, odpowiedzialna za grubość i trwałość włosa, fosfor, który sprzyja porostowi i wapń, którego niedobory znacząco odbijają powodują się na kruchości włosów. Od momentu pierwszych oznak starzenia się włosów ich intensywna stałą pielęgnacja jest konieczna nie tylko dla zachowania ich urody, ale i witalności, blasku, gęstości oraz młodego wyglądu do późnej starości.