Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak szczotkować zęby? Prawdopodobnie robisz to źle

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2022 11:55

Jak szczotkować zęby? Prawdopodobnie robisz to źle - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Poznaj tajniki prawidłowego szczotkowania w 6 krokach.

Skuteczne zwalczanie i usuwanie płytki bakteryjnej jest podstawą zdrowia jamy ustnej na całe życie. Dzięki wdrażaniu i konsekwentnemu stosowaniu najlepszych sposobów czyszczenia zębów i dziąseł, można przyzwyczaić się do zdrowego uczucia czystości, nietworzenia się płytki bakteryjnej ani kamienia oraz pewności siebie, jaką daje świeży oddech.
Szybkie czyszczenie usunie płytkę bakteryjną tylko z tej części zębów, do której można łatwo dotrzeć. Z kolei mycie zębów z mocnym naciskiem przy pomocy twardej szczoteczki może powodować uszkodzenie szkliwa, prowadzić do cofania się dziąseł i odsłonięcia „szyjek” zębów. A jaka jest najlepsza metoda usuwania płytki zębowej i zapobiegania jej powstawania?

A teraz poznaj kilka kroków do skutecznej pielęgnacji jamy ustnej:

1. Dotknij lekko z minimalnym naciskiem.
Delikatny dotyk to wszystko, czego potrzebujesz, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Szczotkując zbyt mocno, możemy uszkodzić nie tylko dziąsła, ale również szkliwo oraz pominąć niektóre krytyczne miejsca. Nie spiesz się, czyść świadomie, nie nawykowo.

2. Podczas szczotkowania trzymaj szczoteczkę jak długopis.
Dzięki temu upewnisz, że nie naciskasz na zęby zbyt mocno. Umożliwia to również prawidłowe trzymanie szczoteczki w dłoni pod odpowiednim kątem 45 stopni w kierunku linii dziąsła.

3. Szczotkuj wzdłuż linii dziąseł.
Bakterie zwykle chowają się w linii dziąseł. Aby skutecznie się ich pozbyć, główkę szczoteczki należy lekko pochylić w kierunku linii dziąseł, przy czym połowa włókien powinna znaleźć się na dziąsłach, a połowa na zębach.

4. Zacznij od najtrudniejszych miejsc.
Czyli od wewnętrznej części zębów, od tylnych zębów trzonowych, przechodząc do części zewnętrznej, kończąc na powierzchniach żujących. Często zaczynamy od szczotkowania przednich zębów, zapominając o tylnych i wewnętrznej stronie, dlatego są to obszary najbardziej podatne na próchnicę.

5. Czyść przestrzenie międzyzębowe.
Chociaż miękka szczoteczka jest bardziej skuteczna niż twarda, to jest w stanie wyczyścić tylko 70% powierzchni zębów. Pozostałe 30% to przestrzenie międzyzębowe, które należy czyścić specjalnymi szczoteczkami międzyzębowymi.

6. Przejedź po zębach językiem, aby poczuć, czy zostały prawidłowo wyczyszczone.
Dobrze wyczyszczone zęby powinny być gładkie jak szkło. Jeśli niektóre miejsca są nadal nierówne, należy je dokładniej wyszczotkować.

Oto najlepszy, najbardziej kompleksowy sposób czyszczenia zębów, który opracowała marka Curaprox.
Produkty do higieny jamy ustnej szwajcarskiej marki CURAPROX dostępne są w wybranych aptekach, gabinetach stomatologicznych, jak również za pośrednictwem sklepu internetowego producenta: www.curaprox.pl/shop

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.