Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jakie znaczenie w diecie dziecka mają soki i musy?

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 24 kwietnia 2015 10:43

Jakie znaczenie w diecie dziecka mają soki i musy? - Obrazek nagłówka
O roli soków owocowych w diecie dziecka z Iwoną Schymallą rozmawia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, kierownik pracowni dietetyki Pediatrycznej w Klinice Pediatrii Gastroenterologii i żywienia Dzieci UJ.
[caption id="attachment_42169" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/Getty Images Thinkstock/Getty Images[/caption]

O roli soków i musów owocowych i warzywnych w diecie dziecka z Iwoną Schymallą rozmawia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, kierownik pracowni dietetyki Pediatrycznej w Klinice Pediatrii Gastroenterologii i żywienia Dzieci UJ. 

Jakie znaczenie w diecie dziecka mają soki i musy?

Patrząc na rozwój małego czy też trochę starszego dziecka, widzimy że każde z nich ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły człowiek, ponieważ masa dziecka jest mniejsza i w przeliczeniu na jego proporcje to zapotrzebowanie jest większe. Czasami zdarza się, że niektóre składniki i zapotrzebowanie na nie u dziecka jest kilkakrotnie większe niż u osoby dorosłej. Stąd też soki owocowe czy też musy są fantastycznym źródłem tych składników,  mogą być alternatywą dla świeżych warzyw i owoców. Tyle tylko, że dzieci często takich produktów nie akceptują. Owoce, soki i musy powinny stanowić element racjonalnej diety. Powinny znaleźć się w codziennym wyżywieniu jako uzupełnienie takich składników jak: witamina C, kwas foliowy (profilaktyka chorób układu krążenia), magnez i potas. To wszystko są bardzo ważne składniki. Poza tym w sokach i owocach mamy szereg związków o działaniu immunologicznym, czyli wspomagającym układ odpornościowy i takich, które mają działanie przeciwzapalne, czyli wspomagające różnego rodzaju stany chorobowe. Wiadomo, że dzieci często chorują, więc w tym aspekcie profilaktycznym ważne jest, by owoce i soki znalazły się w diecie dziecka.

Jak podawać soki, czy w czasie czy między  posiłkami? Czy mają być one formą przekąski i czy zacząć nimi śniadanie?

Zależy od formy. Jeżeli mówimy o sokach, to zdecydowanie powinny one być spożywane do posiłku. To moja opinia, ale też rekomendacje różnych towarzystw naukowych, które dążą do tego, by sok nie był samodzielnym posiłkiem, ale spożywany z innym posiłkiem ze względu na zbalansowanie ilości składników spożywczych tak, by w posiłku znalazły się : białka, tłuszcze i węglowodany. Myślę też, że soki nie powinny stanowić jedynego środka do pojenia, gaszenia pragnienia, tylko składać się na posiłek. Jeśli mówimy o musach to zwykle są one bardzo praktycznie opakowane i dziecko może je zabrać do szkoły i spożyć w ramach drugiego śniadania jako porcja owocu. Ale do picia ze względu na konsystencję raczej nie nadaje się.

Czy wartości odżywcze soku dopiero co wyciśniętego różnią się od soku w kartonie ?

Wartość odżywcza jest bardzo zbliżona. Jedynie mamy tu kwestię pasteryzacji. Jeśli sok jest pasteryzowany, to oznacza, że był poddany obróbce w wysokiej temperaturze, podczas której niewielka ilość, ale jednak, jest tracona. Niemniej jednak, patrząc na ilość dostarczanych składników odżywczych, straty są niewielkie i w ujęciu dobowym nie robią różnicy. Niestety, musimy też przy dzieciach patrzeć na ich preferencje smakowe i organoleptyczne. Wiele dzieci nie akceptuje fusów z wyciskanych owoców. Dla nich jednak konsystencja papki (musu) czy klarownego soku jest bardziej akceptowalna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

diety

Talerz Polaka

30 kwietnia 2024
105937783

Są FERIE? Jest WINTER

26 stycznia 2024
105937783
2 stycznia 2024
iStock-693755190
10 sierpnia 2023
iStock-829535700

Stopy w wakacje

6 lipca 2023
iStock-528578964
19 maja 2023