Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OMEGA 3. Ten składnik działa na skórę lepiej od kremu

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 1 lutego 2022 08:31

OMEGA 3. Ten składnik działa na skórę lepiej od kremu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich organów ludzkiego organizmu. Jeśli chodzi o skórę mają nieocenione zalety, z których warto korzystać na różne sposoby.

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 to związki, które w istotny sposób wpływają na pracę mózgu, serca czy narządu wzroku oraz na skórę. Niestety organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego też niezbędne jest regularne i uważne dostarczanie ich wraz z dietą. Jeśli chodzi o wpływ nienasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie skóry to kluczową rolę odgrywają kwasy Omega 3, w tym kwas alfa-linolenowy ALA, eikozapentaenowy EPA i kwas dokozaheksaenowy DHA. ALA to kwas tłuszczowy pochodzenia roślinnego, którego organizm nie produkuje sam, a jest on niezbędny w procesie przemian prowadzących do powstania EPA i DHA. Aby mogły one zostać wytworzone przez organizm potrzebują odpowiedniej dawki pierwotnego kwasu ALA, tylko w ten sposób może powstać skutecznie działająca na procesy regeneracji naskórka frakcja.

Sygnałem, że doszło do niedoboru Omega 3 w organizmie są zmiany na skórze. Przesuszenie i szorstkość oraz pojawiająca się siateczka drobnych zmarszczek to typowe objawy niewystarczającej podaży tych kwasów w codziennej diecie. Inną oznaką bywa nadmierne wypadanie włosów, matowość, łamliwość, rozdwajanie się końcówek. Częste alergie, infekcje, zmęczenie i zaburzenia koncentracji oraz pamięci mogą również świadczyć o niedoborach Omega3. Trzeba podkreślić, że właściwe dawkowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV powodującym przyspieszone fotostarzeniem i przebarwienia. Także przed utratą kolagenu powodowaną ekspozycją na słońce. Kwasy Omega-3 odgrywają ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry co chroni ją przez różnego rodzaju dermatozami, również tymi, które w ostatnich czasach wywołują maseczki ochronne.

Dermatolodzy najczęściej zalecają dodatkową suplementację Omega 3 w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy trądziku. W leczeniu odleżyn i innych uszkodzeń skóry oraz zawsze gdy konieczne jest przyspieszenie gojenie naskórka i skóry właściwej. Kwasy Omega 3 są niezbędne w leczeniu poparzeń, w tym słonecznych, oraz w odbudowie naskórka koniecznej po intensywnych zabiegach medycyny estetycznej z użyciem laserów frakcyjnych. Te rekomendacje świadczą bezspornie i ich dobroczynnym wpływie na zdrowie skóry.

Codzienna dieta nie zawsze zapewnia właściwy poziom kwasów Omega-3. Brakuje w niej bowiem tłustych ryb morskich (śledzi, makreli, łososia, dorsza, halibuta), czy też alg i skorupiaków morskich. W polskiej kuchni nie używa się wystarczająco dużo tofu, oleju sojowego i ziaren soi, oleju lnianego i siemienia lnianego oraz różnego orzechów, produktów zapewniających odpowiednią podaż Omega-3. Według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH zapotrzebowanie na kwasy Omega-3 to 2 g. dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej dwóch lat. Dla kobiet w okresie ciąży i karmienia dodatkowo dawka powinna zostać zwiększona o 5-10%. 1 g ALA to właściwa ilość dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat. Według szacunkowych danych GUS stworzonych na podstawie analizy spożycia produktów spożywczych przeciętnie wraz z dietą dostarczamy jedynie 60 % dziennego zapotrzebowania na kwasy Omega 3.

Biorąc pod uwagę te dane, okazuje się, że w ramach profilaktyki utrzymania właściwej fizjologii skóry pomocne okazują się suplementy. Przyjmowanie ich wspomaga przede wszystkim zachowanie właściwych proporcji między poziomem Omega-3 a Omega-6. Te proporcje właśnie są kluczowe dla zdrowia skóry. Naukowe publikacje dietetyczne podają, że prawidłowa zależność kwasów Omega-3 do Omega-6 powinna wynosić między 1:2 a 1:5. We współczesnej diecie z powodu znaczącej konsumpcji tłuszczów pochodzenia roślinnego jest istotna przewaga kwasów Omega 6. Gdy dojdzie do zaburzenia równowagi między nienasyconymi kwasami tłuszczowym,i pojawia się skłonność do podrażnień i alergii skórnych.

Kwasy Omega-3 pomagają przede wszystkim utrzymać warstwę lipidową naskórka, oraz poziom nawilżenia co jest podstawą zdrowej skóry. A suplementacja doustna to nie jedyny sposób na efektywne dostarczenie ich w odpowiedniej ilości, by skutecznie budować jego barierę ochronną. Obecnie składniki, które zawierają Omega-3 w dużej ilości stosowane są w preparatach służących do leczenia niektórych schorzeń dermatologicznych jak i w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jednym z najbardziej cenionych składników jest skwalen, który jest naturalnym składnikiem warstwy lipidowej, spełniającym przy okazji rolę dobrego filtra słonecznego. Jest obecny w spoiwie międzykomórkowym i jest składową ludzkiego sebum. Innym cennym komponentem stosowanym do pielęgnacji skóry jest olej z ogórecznika, który zawiera 25% GLA – budulca błon lipidowych skóry. Również olej z wiesiołka, który ma właściwości przeciwzapalne okazuje się szczególnie cenny w leczeniu trądziku, wyprysków i łuszczycy. Olej lniany oraz olej z lnianki dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym Omega-3 działa na skórę nawilżająco i napinająco. Dodatkową jego zaletą jest duża zawartość antyoksydacyjnej witaminy E, która również ma znaczący wpływ na wygląd i stan cery. Te dwa ostatnie oleje mogą być stosowane również doustnie. Do pielęgnacji warto wdrożyć kosmetyki z olejami roślinnymi lub same oleje odpowiednio przygotowane, tak by spełniały rolę kosmetyków. To najlepszy sposób na zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz utrzymanie jej napięcia i blasku. Podstawowym źródłem problemów z cerą jest uszkodzenie warstwy hydro- lipidowej naskórka, a w utrzymaniu go na odpowiednim poziomie kwasy Omega-3 odgrywają kluczową rolę.

Zobacz także

493178363
18 września 2023
Fot SUM

Plasterki na zdrowie

27 kwietnia 2023
iStock-1154653785
14 kwietnia 2023
iStock-1172555637
5 maja 2023