Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Planujesz biegać, czy uprawiać inne sporty? Najpierw skonsultuj to z lekarzem

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 30 marca 2015 11:25

Planujesz biegać, czy uprawiać inne sporty? Najpierw skonsultuj to z lekarzem - Obrazek nagłówka
Fot. Newseria
Lekarz powinien ocenić wydolność i sprawność organizmu. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie ukrytych wad, które zwiększają ryzyko kontuzji oraz powikłań kardiologicznych.

Lekarz powinien ocenić wydolność i sprawność organizmu. Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie ukrytych wad, które zwiększają ryzyko kontuzji oraz powikłań kardiologicznych.

– Sport może być zdrowy tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio kontrolowany, kiedy w odpowiedni sposób „serwisujemy” swój organizm. Jeżeli chcemy zacząć uprawiać aktywność fizyczną, pamiętajmy o tym, by być w przyjaźni z lekarzami. Nie można czekać, aż nam się urwie ścięgno Achillesa, ale zgłosić się wtedy, kiedy zacznie nas delikatnie pobolewać. Wtedy można to wyeliminować dużo prostszymi metodami, z mniejszym nakładem środków – mówi dr Robert Śmigielski z Carolina Medical Center.

Badania profilaktyczne pozwalają ograniczyć ryzyko niespodziewanych powikłań sercowo-naczyniowych, które mogą pojawić się przy intensywnym wysiłku. Umożliwiają również wykrycie ukrytych wad postawy, które zwiększają prawdopodobieństwo kontuzji.

– Główny problem wśród sportowców to urazy ortopedyczne, na drugim miejscu są problemy kardiologiczne. Ortopedia i kardiologia są więc dwiema specjalnościami, które w sposób naturalny towarzyszą sportowi – zwraca uwagę Robert Śmigielski.

Źródło: newseria

Przeczytaj również: Lekarze w kamasze?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-872065914

Wyjątkowa trójka

15 marca 2024
jak-brak-snu-wplywa-na-twoje-serce-sprawdz-dlaczego-warto-sie-wysypiac
23 stycznia 2024
166132487
29 listopada 2023
iStock-1400792117
10 listopada 2023
iStock-1343864699
Artykuł partnera

Cenne właściwości soku z aloesu

13 czerwca 2023