Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wiosenna alergia. Jak pielęgnować podrażnioną skórę?

MedExpress Team

Irena Piekarska

Opublikowano 24 maja 2021 08:32

Wiosenna alergia. Jak pielęgnować podrażnioną skórę? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Alergia potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Zatkany nos, kichanie, łzawienie, drapanie w gardle to tylko niektóre z objawów, z którymi uczuleni borykają się wiosną. To nie wszystko, bo o tej porze roku pojawiają się specyficzne alergie skórne. Męczące i zdecydowanie niekorzystne dla urody.

Dla wielu osób, które nigdy nie skarżyły się na problemy ze skórą, nagłe alergiczne pojawienie się czerwonych plam, wysypki, wyprysków, pokrzywki albo uciążliwego swędzenia to niemałe zaskoczenie. Niestety z alergiami tak bywa, że mogą dać o sobie znać w każdym wieku i nie mamy na to wpływu. Powoduje je niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na różne substancje (alergeny) występujące w otaczającym nas środowisku. Organizm z niewiadomych powodów zaczyna rozpoznawać je jako szkodliwe, choć wcześniej radził sobie z nimi bez problemu. Wprawdzie alergie skórne nie są zjawiskiem wyłącznie sezonowym, ale wiosną często się nasilają. Do najbardziej typowych należą uczulenia na proszki do prania, odzież, dietę, kosmetyki albo niektóre leki czy zioła. Mogą to być też uwalniające się z różnych przedmiotów, w postaci bezwonnych gazów, związki chemiczne albo zawarte w nich metale. Przyczyn jest naprawdę bardzo wiele. Jednak wiosną rośnie ryzyko reakcji alergicznej, mogą wyzwolić je niektóre zakwitające rośliny, żywice drzew i bluszczy, pyłki kwiatów oraz słońce.

Promienie UV to silny alergen. Zwykle objawy uczulenia pojawiają się na wyeksponowanych na słońce partiach ciała. Może to być wysypka drobnych krostek wypełnionych płynem, zaczerwienienie, rumień, łuszczenie się naskórka. Jak wynika z badań wiosną alergia na słońce jest silniejsza i bardziej prawdopodobna niż latem, a objawom skórnym może towarzyszyć gorączka, dreszcze i złe samopoczucie. Promieniowanie słoneczne może być jedyną samoistną przyczyną wywołującą objawy uczulenia, ale często zdarza się, że dodatkowym czynnikiem potęgującym taką reakcję jest spożywanie substancji uwrażliwiających, niektórych leków czy ziół. Osoby zażywające leki zawsze powinny dokładnie zapoznać się z ulotką, w której tego typu działania niepożądane są opisane. Przyczyną powstawania fotouczuleń są leki hormonalne, antybiotyki, leki moczopędne i obniżające ciśnienie. Może wywołać je nawet banalna aspiryna. O tej porze roku trzeba też zrezygnować z dziurawca, skrzypu polnego, nagietka, arniki i rumianku oraz zachować ostrożność, przyjmując mieszanki ziołowe. Zawarte w nich substancje fototoksyczne pod wpływem słońca uwalniają wolne rodniki, a to powoduje uszkodzenie komórek skóry i ostrą reakcję zapalną. Reakcje uczuleniowe mogą wzmagać kosmetyki z retinolem, witaminą C, kwasami owocowymi oraz kosmetyki zawierające SLS.

Podstawą leczenia alergii, poza przyjmowaniem odpowiednich leków, jest usunięcie ze swojego otoczenia alergenów. W przypadku słońca czy pyłków roślin jest to jednak praktycznie niemożliwe. Warto więc w okresie nasilenia alergii w określony sposób dbać o skórę. Tylko tak uda się złagodzić niekomfortowe i nieestetyczne objawy. A przede wszystkim zabezpieczyć skórę przed pogłębianiem i pojawianiem się kolejnych uszkodzeń. Odpowiednia pielęgnacja może w znacznym stopniu ukoić nadwrażliwość, a także zregenerować i wzmocnić warstwę rogową naskórka. Do złagodzenia podrażnień i uczuleń konieczna jest najczęściej czasowa zmiana kosmetyków oraz sposobu oczyszczania i nawilżania skóry. Najważniejsze w okresie nasilonej alergii jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia naskórka i wzmacnianie warstwy hydrolipidowej. Do pielęgnacji skóry dotkniętej alergicznymi problemami należy wybierać preparaty o właściwym i bezpiecznym pH 5,5. Bezzapachowe i hipoalergiczne. Najlepiej w tym okresie posługiwać się sprawdzonymi i przebadanymi dermokosmetykami. Są one pozbawione substancji zapachowych, szkodliwych konserwantów i składników roślinnych oraz witamin A i C.

Skóra, na której wystąpiła reakcja alergiczna, musi być szczególnie starannie oczyszczana rano i wieczorem delikatnym kosmetykiem bez mydła lub płynem micelarnym bez dodatku substancji roślinnych. Idealnym jest także woda termalna. Nie należy w tym czasie przemywać skóry wodą z kranu, a jeśli to tylko przegotowaną. Podstawą ukojenia skóry i ograniczenia dyskomfortu jest odpowiednie jej nawilżenie i uszczelnienie warstwy lipidowej naskórka. To ograniczy możliwość wnikania w nią alergenów. Uszkodzona słońcem lub z innych powodów skóra wymaga także regularnego pozbywania się martwego naskórka i zalegających warstw sebum przy pomocy łagodnego, hipoalergicznego peelingu enzymatycznego. Gdy podrażnienia są mocno widoczne, swędzące i zaczerwienione warto również zadbać o natłuszczenie skóry. To przynosi odczuwalne ukojenie. Jedną z najskuteczniejszych substancji o działaniu łagodzącym, regenerującym i przeciwzapalnym jest alantoina, pochodna kwasu moczowego, całkowicie nietoksyczna i niewywołująca uczuleń oraz podrażnień. Kremy stworzone na jej podstawie mają prosty, ale skutecznie działający skład pozwalający na szybką odnowę i gojenie podrażnionych miejsc. Poza tym alantoina sprzyja szybkiej odbudowie płaszcza lipidowego, a to jedyna droga, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W przypadku silnych reakcji alergicznych należy dwa razy w tygodniu zastosować specjalistyczną maskę silnie nawilżającą, łagodzącą podrażnienia (do kupienia w aptece) lub nawilżający okład z aloesu. Należy także przyjrzeć się kosmetykom kolorowym, a nawet lakierom do paznokci, które mogą alergizować skórę, a pod wpływem słońca powodować nasilenie objawów.

Często trudno od razu się zorientować co jest przyczyną alergii skórnej. Należy bacznie obserwować dotknięte nią obszary i analizować otoczenie. W przypadku nasilonych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie, zaostrzenia się stanów zapalnych należy skontaktować się z lekarzem. Uporczywe leczenie na własną rękę może jedynie spotęgować dolegliwości. Warto wykonać testy alergiczne, by przekonać się co jest dla naszej skóry szkodliwe. Dzięki temu będziemy mogli unikać substancji, które szkodzą. Osoby, których dotyka alergia słoneczna powinny dołożyć wszelkich starań, aby chronić skórę przed działaniem promieniowania UV. Niestety kosmetyki z filtrem mogą również być przyczyną podrażnień i uczuleń. Wtedy nie pozostaje nic innego jak poruszanie się w ocienionych miejscach, ochrona odkrytych partii ciała odzieżą a twarzy szerokim rondem kapelusza i okularami słonecznymi. Jeśli alergie wywołane przez słońce powtarzają się każdego roku, to już pod koniec zimy i przez kilka kolejnych miesięcy warto przyjmować suplementy selenu, który wykazuje działanie przeciwutleniające i ochronne oraz beta-karoten, który chroni przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego oraz jest silnym przeciwutleniaczem. To pomoże wzmocnić naturalne reakcje ochronne skóry.

.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-696889810
12 kwietnia 2024
iStock-467392271x
16 lutego 2024
iStock-1336074149
30 października 2023
iStock-1001799644
9 czerwca 2023
166637260
19 maja 2023
166637260

Dbaj o uśmiech i środowisko

12 października 2023