8 sierpnia protest medyków w Warszawie. Będą walczyć o jakość w ochronie zdrowia!

72991434
Thinkstock/GettyImages
- W Polsce nie liczy się dobry lekarz, ale jakikolwiek lekarz. Podobnie jest z pielęgniarkami i innymi zawodami medycznymi - powiedziała Medexpressowi Agata Kirchniawy członek Porozumienia Chirurgów „Skalpel”.
Martyna Chmielewska 2020-07-28 12:39

Już 8 sierpnia po raz kolejny lekarze, pielęgniarki i ratownicy zorganizują protest. Będą przypominali m.in. o problemach kadrowych, malejącej dostępności do świadczeń́, rosnących kolejkach. Jak poinformował Medexpress wiceprzewodniczący PR OZZL Damian Patecki, medycy chcą zwrócić uwagę rządu, jak i społeczeństwa na problem dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia. Należy przede wszystkim stworzyć system, który będzie przyjazny pacjentowi, wprowadzić ustawę o jakości w ochronie zdrowia, odszkodowania dla pacjentów za działania niepożądane. Medycy oczekują też realnych działań, które będą prowadziły do zmiany przepisów zawartych w „tarczy antykryzysowej 4.0”.

- Aktualnie pacjenci mają duży problem z dostaniem się do lekarza. Każdy szpital musi radzić sobie z tym problemem. Niektóre szpitale są pozamykane, inne działają tak jakby się nic nie działo albo „przepychają pacjentów do innych placówek”. W związku z tym kolejki w niektórych oddziałach wydłużają się nawet o 100 proc. - powiedziała Medexpressowi Agata Kirchniawy członek Porozumienia Chirurgów „Skalpel”.

- Pacjentów jest coraz więcej. Ich zapotrzebowanie na ochronę zdrowia zwiększyło się o 50 proc. Chorzy muszą sami sobie radzić sami. np. umawiać się na prywatne wizyty, za które trzeba zapłacić - dodała.

Zdaniem Agaty Kirchniawy trzeba postawić na jakość ochrony zdrowia. - Niestety w Polsce nie liczy się dobry lekarz, ale jakikolwiek lekarz. Podobnie jest z pielęgniarkami i innymi zawodami medycznymi. Chcemy dobrze leczyć pacjentów. Niestety nie mamy ku temu możliwości. Sytuacja ta doprowadzi do tego, że będzie coraz mniej lekarzy, bo nikomu nie będzie się chciało walczyć z beznadziejnym systemem - wyjaśniła.

PDF

Zobacz także