Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt w sprawie podwyżek trafił do dwóch komisji sejmowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 listopada 2023 11:36

Projekt w sprawie podwyżek trafił do dwóch komisji sejmowych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Sejm po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia odesłał go do dalszych prac – w dwóch komisjach sejmowych: Zdrowia oraz Finansów Publicznych. Na pewno nie rozpoczną się przed powstaniem rządu Donalda Tuska, bo, jak mówią przedstawiciele sejmowej większości, podwyżki w ochronie zdrowia muszą być poprawione kompleksowo.

Projekt, złożony jeszcze w poprzedniej kadencji przez pielęgniarki i położne, poprawia tylko wycinek: doprecyzowuje, że zaszeregowanie do konkretnej grupy następuje zgodnie z kwalifikacjami posiadanymi (a nie wymaganymi) oraz podnosi współczynniki, ale tylko w kilku grupach. Zarówno klub Prawa i Sprawiedliwości (Katarzyna Sójka) jak i Koalicji Obywatelskiej (Elżbieta Gelert) zwracały uwagę, że projekt nie był konsultowany ze wszystkimi grupami zawodowymi, których dotyczą rozwiązania zawarte w ustawie. – Dlaczego autorzy nie zmienili współczynników na przykład w pierwszej i ostatniej grupie? – zastanawiała się przedstawicielka KO. Dlaczego w pierwszej, odpowiedź jest oczywista – podniesienie wskaźników w wybranych grupach, do których kwalifikowane są (choć nie tylko) pielęgniarki, miało – również – na celu dalsze spłaszczenie różnic między wynagrodzeniami minimalnymi pielęgniarek i lekarzy. Dalsze, bo pierwszy krok został uczyniony w nowelizacji, która zaczęła obowiązywać w 2022 roku.

Jest pewne, że Sejm ustawą o wynagrodzeniach się zajmie. Choćby dlatego, że – jak mówiła Elżbieta Gelert – trzeba rozwiązać podstawowy problem, czyli zagwarantować, że świadczeniodawcy będą mieli z czego wypłacać zapisane w ustawie podwyżki. Niewykluczone jednak, że projekt obywatelski, zaprezentowany przez przewodniczącą OZZPiP w środę (zresztą ponownie, w poprzedniej kadencji też odbyło się pierwsze czytanie), albo będzie musiał poczekać na przedłożenie rządowe w tej sprawie (nowy minister zdrowia nie będzie mógł z tym zwlekać), albo część regulacji – ta, dotycząca współczynników – zostanie z niego usunięta a dyskusja nad nim – odroczona. Naczelna Izba Lekarska już w środę przypomniała, że Senat poprzedniej kadencji, pracując nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zaproponował podniesienie współczynników o ok. 0,2 punktu procentowego – wówczas senatorowie uzasadniali to wysokim poziomem inflacji. – Czekamy na spełnienie obietnicy – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także