Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

NIA: Recepty weterynaryjne na środki odurzające i psychotropowe nadal w formie papierowej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 grudnia 2023 10:57

NIA: Recepty weterynaryjne na środki odurzające i psychotropowe nadal w formie papierowej - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Nie nastąpiły żadne istotne zmiany, zarówno w zasadach wystawiania, jak i realizacji recept wystawianych przez lekarzy weterynarii – informuje Naczelna Izba Aptekarska. Farmaceuci mieli wątpliwości co recept papierowych na środki odurzające lub substancje psychotropowe.

„Szczegółowe reguły dotyczące wystawienia przez lekarzy weterynarii recept na produkty stosowane u ludzi, które będą stosowane u zwierząt określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz.U. Nr 97, poz. 891, z późn. zm.)”, przypomina NIA.

Recepty te nadal są wystawiane tylko w postaci papierowej, dla każdej grupy ordynowanych na nich produktów. Wątpliwości farmaceutów wiązały się zapewne z tym, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, recepty na tego rodzaju leki będą dostępne wyłącznie w formie elektronicznej. Dotyczy to jednak leków ordynowanych dla ludzi.

„Jedyna znacząca zmiana dotycząca recept wystawianych przez tę grupę uprawnionych została wprowadzona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz.U. z 2023 r. poz. 487). Osoba wystawiająca receptę będąca lekarzem weterynarii ma obowiązek zamieszczenia na papierowej recepcie weterynaryjnej, na której zaordynowano produkt leczniczy zawierający środek odurzający, substancję psychotropową, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, unikalnego numeru identyfikującego”, wskazuje Izba.

Recepty wystawiane przez lekarza weterynarii na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający, z których którakolwiek substancja lub środek należy do grupy II-N, III-P albo IV-P określonej w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, nadal są tylko w formie papierowej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także