Be FAST. Strata czasu to strata mózgu

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021, 14:00

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021, 14:00

Skąd tak duże zainteresowanie? Powodów jest wiele. Jednym z nich jest konieczność usprawnienia działań ratowniczych na rzecz pacjentów, których nie dotknął COVID-19, a inne schorzenia, takie jak udar mózgu, w którym liczy się natychmiastowa reakcja służb medycznych.


Jak twierdzą czołowi eksperci neurologii, od początku pandemii koronawirusa liczba przyjęć pacjentów z udarem mózgu w wielu regionach Polski znacząco spadła. Czy to znaczy, że udar mózgu nie występuje już z taką częstotliwością? Nie. W Polsce, według statystyk, co sześć minut ktoś doznaje udaru mózgu, będącego trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. To także główny czynnik prowadzący do niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Zgodnie z szacunkami, aż 30 procent osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, a 20 procent chorych, którzy doświadczają ostrej fazy choroby, wymaga później stałej opieki.

Ze szkoleń e-learningowych pt. „Ostra faza udarów mózgu. Jak ratować pacjentów?”, które współorganizuje Instytut Komunikacji Zdrowotnej i regionalny oddział Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, można dowiedzieć się więcej o najnowszych wytycznych postępowania w ostrej fazie udaru mózgu, komunikacji z pacjentem, funkcjonowaniu sieci oddziałów udarowych, w których wykonywana jest tromboliza i trombektomia oraz o zasadności stosowania prenotyfikacji, czyli wcześniejszego bezpośredniego kontaktu ratownika medycznego z lekarzem z oddziału udarowego szpitala (z pominięciem SOR-ów). W udarach mózgu liczy się czas i szybka reakcja. Prenotyfikacja jest jednym ze sposobów na przejęcie „kontroli” nad upływającymi minutami. Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy dostęp do szpitala jest utrudniony.

W drugiej edycji kampanii odbyły się szkolenia w województwie kujawsko-pomorskim i śląskim z udziałem m.in. konsultant wojewódzkiej ds. neurologii, prof. Anetty Lasek-Bal, kierownika Oddziału udarowego Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, dr. n.med. Violetty Palacz-Dudy i ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Za udział w szkoleniu ratownikom medycznym przysługują punkty edukacyjne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych z 13 grudnia 2019 r. (poz. 2464).

Ilość wystawianych certyfikatów po zakończeniu kursów przerosła oczekiwania organizatorów. Mimo trwającej pandemii ratownicy nie przestają się szkolić, bo- jak sami przyznają- dobrze wiedza jak wymagający wybrali zawód.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

udar mózgu / prenotyfikaca
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31