Będzie przełom w leczeniu raka prostaty?

Thinkstock
Immunoterapia, metoda uznana za największe osiągnięcie w onkologii w 2015 r., przyniosła ogromne postępy w leczeniu czerniaka, zwiększyła też szanse chorych na raka płuca, nerki, pęcherza moczowego, wątroby, głowy i szyi. Kolej na raka prostaty?
Tomasz Kobosz 2016-07-15 12:05

Naukowcy z Oregon Health and Science przeprowadzili niewielkie badanie z udziałem 10 chorych [liczba uczestników ma się jeszcze powiększyć] na zaawansowanego raka stercza. Celem było sprawdzenie skuteczności pembrolizumabu – przeciwciała monoklonalnego wiążącego receptor PD-1. Pembrolizumab jest już zarejestrowany w terapii czerniaka i raka płuca.

U trzech osób spośród pierwszej dziesiątki uczestników badania zaobserwowano gwałtowny spadek poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA) – proteazy wykorzystywanej m.in. w monitorowaniu skuteczności leczenia raka prostaty. Co więcej, u dwóch chorych spośród tej trójki badania obrazowe wykazały zmniejszenie się masy guza, a także ognisk przerzutowych w wątrobie. Pacjenci ci zgłosili także znaczną redukcję dolegliwości bólowych – byli w stanie odstawić leki opioidowe.

Zaobserwowana poprawa stanu zdrowia 3 uczestników badania utrzymywała się odpowiednio przez 30, 47 i 50 tygodni.

Choć badanie miało niewielką skalę, a lek okazał się skuteczny u 3 na 10 chorych, jego znaczenie może być większe, niż się wydaje – twierdzą autorzy. Wyniki wcześniejszych badań stawiały bowiem pod dużym znakiem zapytania ewentualną przydatność immunoterapii u chorych na raka stercza. Teraz może się to zmienić, o ile podobnie obiecujące rezultaty uda się uzyskać w próbach klinicznych z udziałem liczniejszych grup chorych.

Źródło: Newsmax

PDF

Zobacz także