Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 12 października 2023 20:55

A myśmy się spodziewali… - Obrazek nagłówka
Badania opinii publicznej w ostatnich miesiącach pokazywały jednoznacznie – ochrona zdrowia, zdaniem 80-90 proc. Polaków, powinna być najważniejszym tematem kampanii, a naprawa systemu, w tym przede wszystkim zwiększenie dostępności do leczenia jest pierwszym zadaniem tych, którzy będą rządzić po 15 października.

W ostatnich dniach kampanii sondażowy gwóźdź do trumny wbił kontrolowany przez rząd CBOS, informując, że 70 proc. Polaków ocenia sytuację w ochronie zdrowia negatywnie, zaś pozytywnie – jedynie nieco więcej niż co czwarty z nas (27 proc.).

Patrząc wstecz, na całą kampanię, można więc westchnąć: - A myśmy się spodziewali…

Spodziewaliśmy się – a w każdym razie mogliśmy się spodziewać – że politycy życzenia społeczne wezmą serio i przedstawią realistyczne, ale i ambitne propozycje dla systemu ochrony zdrowia. Że zdrowie stanie się może nie wiodącym, ale ważnym tematem politycznych debat.

Tak się nie stało. Może przede wszystkim dlatego, że debat politycznych w tej kampanii było jak na lekarstwo. Na pewno nie można do nich zaliczyć paradebaty, jaka odbyła się na antenie TVP w ostatni przedwyborczy poniedziałek. Paradebaty prowadzonej przez dwoje pracowników telewizji, bo z pewnością dziennikarzami nazwać ich nie sposób. Nota bene, telewizja publiczna przygotowując sześć pytań do sześciu polityków, temat zdrowia w ogóle pominęła. Trudno się dziwić zresztą, patrząc na konstrukcję owych „pytań”, ułożonych według jednego schematu: za PO było źle, za PiS jest wspaniale. Może to dobry znak, że nawet w podporządkowanej partyjnemu interesowi telewizji ktoś decyzyjny doszedł do wniosku: „W zdrowiu to nie przejdzie”. (Żart).

Co z haseł kampanijnych, odnoszących się do zdrowia, warto zapamiętać? Na pewno obietnicę podniesienia nakładów. Trzecia Droga – 7 proc., Lewica – 8 proc. Kiedy? Szczegółów brak, ale można się domyśleć, że szybko. Co ciekawe, Koalicja Obywatelska o nakładach w 100 konkretach na 100 pierwszych dni rządu milczy, ale w trakcie kampanii politycy tego ugrupowania potwierdzali, że nakłady trzeba zwiększyć skokowo, kończąc z oszukańczą metodologią ustawową, odnoszącą wydatki na zdrowie do PKB sprzed dwóch lat. Gdyby poprzestać tylko na tej obietnicy i wykreślić z ustawy ten dziwaczny sposób wyliczania środków, w 2024 roku nakłady musiałyby się zwiększyć o ok. 45 mld zł (6,2 proc. PKB).

Do sztambucha wpisać też trzeba zapowiedź zniesienia limitów na leczenie w ramach NFZ – w tym na leczenie szpitalne. Obserwacja skutków tej – ewentualnej – decyzji może być jednym z najbardziej interesujących doświadczeń zawodowych kogoś, kto niejedno na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza w ochronie zdrowia widział.

Czy, co i na ile wybory zmienią w zdrowiu? Wszystko zależy od tego, czy Polacy wybiorą zmianę czy kontynuację. Jeśli to pierwsze – można założyć, że zmiany będą, aczkolwiek na dziś trudno spodziewać się systemowych rewolucji i nie do końca jasny jest kierunek tych zmian. Jeśli wyborcy postawią na kontynuację, trzeba sobie powiedzieć otwarcie: powodów do niezadowolenia będzie przybywać, niezależnie od tego, że mogą zachodzić również zmiany pozytywne. Bo podobnie jak w ośmiu ostatnich latach – dynamika tych dobrych zmian nie nadąża za pogrążaniem się systemu publicznego w coraz większym kryzysie.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Msolecka
27 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
iStock-477041056
29 sierpnia 2023
DSC_(1287) K.Rainka

Demografia, głupcze!

22 czerwca 2023