Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner
Walenty Zajdel

Dyżury aptek

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 12 września 2022 08:37

Dyżury aptek - Obrazek nagłówka

Zgodnie z art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu zawodu farmaceuty, w tym również harmonogram dyżurów aptek, w nocy i w dni wolne od pracy.

Przedmiotowy przepis od wielu lat powoduje nieporozumienia i konflikty. Z jednej strony rady powiatów twierdzą, że uchwały nie są respektowane i ponadto nie posiadają żadnych możliwości egzekwowania realizacji uchwał. Z drugiej strony aptekarze twierdzą, że dyżury aptek nie są finansowane i dlatego nie mogą dyżurować, ponieważ to oznacza ponoszenie strat w prowadzonej działalności.

W sprawie dyżurów aptek odbyło się dużo różnych spotkań, były dyskusje i debaty. Zostało napisanych mnóstwo pism, stanowisk oraz artykułów. Pomimo tego problem w dalszym ciągu istnieje. Próby poszukiwania rozwiązania po stronie skutków są skazane na niepowodzenie. Skuteczne rozwiązanie problemu nastąpi wówczas, gdy zostanie zlikwidowana przyczyna problemu, czyli zostanie znowelizowany art. 94 w ustawie Prawo farmaceutyczne. Najkrócej trwa nowelizacja zgłoszona przez grupę posłów. Czy jest to możliwe ? Oczywiście, udowodnił to Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, który przyczynił się do wprowadzenie w życie przepisu, który przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną.

Na konferencji prasowej 9 sierpnia 2022 r. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że "nocne, świąteczne, sobotnie i niedzielne dyżury w powiatach do 40 tysięcy mieszkańców, będą finansowane ze środków Narodowego Fundusz Zdrowia". Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) stwierdziła, że "deklaracja ministra zdrowia w obszarze dyżurów to dobra zmiana, czekamy na zmianę przepisów w tym zakresie od 20 lat". Wystąpienie na wspólnej konferencji prasowej było dużym błędem. Prezes NRA nie rozumie, jaki jest cel główny konferencji prasowych. Cel jest następujący: suweren ma usłyszeć tylko dobre wiadomości (niekoniecznie prawdziwe). Warto podkreślić, że Prezesi: Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych rozumieją, jaki jest cel konferencji prasowych organizowanych w Ministerstwie Zdrowia i dlatego, co do zasady, nie biorą w nich udziału.

Został opublikowany raport z konsultacji dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. W odniesieniu do raportu, członek NRA mgr farm. Mariusz Politowicz, stwierdził między innymi, że "sankcja 2 000 zł za nieprzekazanie powiatowi informacji o dniach i godzinach pracy w kolejnym roku, jest obraźliwym policzkiem dla wszystkich farmaceutów". Nie można się z tym zgodzić, ponieważ przed przystąpieniem do krytyki ministra zdrowia należy zacząć od własnego podwórka, czyli od NRA. Obraźliwym policzkiem dla wszystkich farmaceutów było wystąpienie Prezes NRA na konferencji prasowej 9 sierpnia wspólnie z wiceministrem zdrowia. Ponadto rok temu w Karpaczu Prezes NRA spotkała się z ministrem zdrowia i wycofała się z protestu zawodów medycznych - co było zdradą i obraźliwym policzkiem dla farmaceutów szpitalnych.

mgr farm. Walenty Zajdel

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nowa era w walce z procesami starzenia

5 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Choroba Addisona: Wyzwania i codzienność pacjentów

8 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

DHEA-S – co się dzieje, gdy go brakuje?

11 czerwca 2024
Małgorzata Solecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023