Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Anna Banaszewska

Kolejna podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty - reklama aptek

MedExpress Team

Anna Banaszewska

Opublikowano 28 września 2020 18:20

Kolejna podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty - reklama aptek - Obrazek nagłówka
24 września 2020 r. odbyło się trzecie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej, zajmującej się rozpatrzeniem projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W toku prac projekt został przyjęty przez podkomisję i skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji zdrowia. Szczególnie interesująca była dyskusja na temat reklamy aptek.

W czasie posiedzenia odbyła się interesująca dyskusja dotycząca wyłączenia z zakazu reklamy aptek informacji o świadczonych usługach opieki farmaceutycznej.

Wskazana poprawka spotkała się ze sprzeciwem przedstawicieli Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister Maciej Miłkowski podkreślił, iż będą musiały nastąpić zmiany w zakresie reklamy aptek, głównie ze względu na skutki postępowania, które toczy się przed Komisją Europejską.

Należy przypomnieć, że państwo polskie jest w sporze Unią Europejską, co do zakresu możliwej reklamy aptek. Jest konsekwencją skargi, jaką w listopadzie 2013 roku Konfederacja Lewiatan skierowała do Komisji Europejskiej na zakaz reklamy aptek. W pierwszym etapie procedury o naruszenie prawa UE Komisja Europejska wystosowała do rządu polskiego wezwanie do usunięcia uchybienia w sprawie ograniczeń dotyczących reklamy w tym sektorze. Rząd polski przesłał odpowiedź do Komisji i nie zastosował się do tego wezwania.

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska wystosowała do rządu opinię w tej sprawie. Jeśli rząd ponownie nie usunie uchybienia, wówczas sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Skarga Konfederacji Lewiatan, dotyczyła m.in. dostępu do wielu usług, spośród których mogą wybierać pacjenci w Europie Zachodniej (np. badania przesiewowe, szczepienia, przeglądy lekowe). Wskazane usługi nie są dostępne dla pacjentów w Polsce. Brak zgody na wykonywanie tych usług blokuje potencjał polskich farmaceutów, którzy chcieliby takie usługi świadczyć i również o nich informować. Jednak w tym zakresie w Polsce nadal obowiązuje zakaz reklamy aptek.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Renata Furman
19 grudnia 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023