Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci!

MedExpress Team

Urszula Szybowicz

Opublikowano 2 marca 2023 08:35

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci! - Obrazek nagłówka
Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci!

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci
W dniach 27 i 28 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pierwsze w Polsce trzy operacje dzieci z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Operacje zostały przeprowadzone przez certyfikowanego eksperta z Francji, prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu.


Łącznie zoperowano troje małych pacjentów. Wśród nich były dwa przypadki onkologiczne – torbiel nadnercza oraz guz w trzonie trzustki, jak i dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.
- Chirurgia robotyczna niesie ze sobą bardzo dużą potencjalną korzyść i możliwości zarówno dla małych pacjentów, jak i dla lekarzy. Pozwala na przykład na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK.
W Szpitalu Dziecięcym Necker w Paryżu dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Najczęściej operowane dzieci są w wieku między 3 a 12 rokiem życia. Najmłodszy pacjent francuskiego szpitala zoperowany w asyście robota da Vinci miał 3,5 miesiąca.
- Małym pacjentom, tak samo jak dorosłym, należy się opieka medyczna na najwyższym, światowym poziomie. Do wykonania pierwszych w Polsce zabiegów tego rodzaju zaprosiliśmy bardzo doświadczonego chirurga, z duża praktyką kliniczną, autora wielu prac i artykułów na temat wykorzystania robota da Vinci w chirurgii dziecięcej. W 2022 roku wykonano w Polsce 3,5 tys. zabiegów w asyście robotów da Vinci, ale byli to wyłącznie dorośli pacjenci. Na świecie robot da Vinci jest standardowym narzędziem wykorzystywanym również w chirurgii dziecięcej - podkreśla Artur Ostrowski, Dyrektor Zarządzający da Vinci.
Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy. – To zdecydowanie większa precyzja i łatwość przeprowadzania operacji przez chirurgów po nabraniu wprawy. Odpada również czynnik zmęczenia, który przy zabiegach laparoskopowych ma duże znaczenie. Im operacja jest dłuższa, tym trudniej się operuje i większe są niedogodności oraz obciążenia związane z wymuszoną pozycją ciała. Operacje w asyście robota pozwalają to wyeliminować – mówi prof. Czauderna.
Z roku na roku dynamicznie wzrasta liczba operacji z wykorzystaniem technologii robotycznej. W samym 2022 r. wykonano na całym świecie ponad 1,8 mln zabiegów w asyście systemu da Vinci, natomiast w Polsce w tym samym roku 3,5 tys. Robotem da Vinci może być przeprowadzonych ponad 200 rodzajów zabiegów. W Polsce są to głównie operacje urologiczne, ginekologiczne oraz chirurgii ogólnej.


Obecnie na świecie jest zainstalowanych ponad 7,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych i certyfikowanych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano na świecie ponad 11 mln zabiegów z udziałem tej technologii. W Polsce systemy chirurgii robotycznej da Vinci znajdują się już w 26 szpitalach, gdzie pracuje ponad 80 zespołów certyfikowanych przez producenta, firmę Intuitive Surgical.

Podobne artykuły

Monosnap Radziszewski.mp4 2023-11-07 12.05.10
7 listopada 2023
Operacja-interdyscyplinarna-2x
12 kwietnia 2023
iStock-1180295538
Kobiety w chirurgii

Równe szanse na rozwój zawodowy?

24 lutego 2023
Piotr-Paluszkiewicz
22 września 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Hematolodzy w Powstaniu

1 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

„Diagnozomaty”

13 lipca 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023