Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci!

MedExpress Team

Urszula Szybowicz

Opublikowano 2 marca 2023 08:35

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci! - Obrazek nagłówka
Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci!

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci
W dniach 27 i 28 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pierwsze w Polsce trzy operacje dzieci z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Operacje zostały przeprowadzone przez certyfikowanego eksperta z Francji, prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu.


Łącznie zoperowano troje małych pacjentów. Wśród nich były dwa przypadki onkologiczne – torbiel nadnercza oraz guz w trzonie trzustki, jak i dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.
- Chirurgia robotyczna niesie ze sobą bardzo dużą potencjalną korzyść i możliwości zarówno dla małych pacjentów, jak i dla lekarzy. Pozwala na przykład na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK.
W Szpitalu Dziecięcym Necker w Paryżu dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Najczęściej operowane dzieci są w wieku między 3 a 12 rokiem życia. Najmłodszy pacjent francuskiego szpitala zoperowany w asyście robota da Vinci miał 3,5 miesiąca.
- Małym pacjentom, tak samo jak dorosłym, należy się opieka medyczna na najwyższym, światowym poziomie. Do wykonania pierwszych w Polsce zabiegów tego rodzaju zaprosiliśmy bardzo doświadczonego chirurga, z duża praktyką kliniczną, autora wielu prac i artykułów na temat wykorzystania robota da Vinci w chirurgii dziecięcej. W 2022 roku wykonano w Polsce 3,5 tys. zabiegów w asyście robotów da Vinci, ale byli to wyłącznie dorośli pacjenci. Na świecie robot da Vinci jest standardowym narzędziem wykorzystywanym również w chirurgii dziecięcej - podkreśla Artur Ostrowski, Dyrektor Zarządzający da Vinci.
Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy. – To zdecydowanie większa precyzja i łatwość przeprowadzania operacji przez chirurgów po nabraniu wprawy. Odpada również czynnik zmęczenia, który przy zabiegach laparoskopowych ma duże znaczenie. Im operacja jest dłuższa, tym trudniej się operuje i większe są niedogodności oraz obciążenia związane z wymuszoną pozycją ciała. Operacje w asyście robota pozwalają to wyeliminować – mówi prof. Czauderna.
Z roku na roku dynamicznie wzrasta liczba operacji z wykorzystaniem technologii robotycznej. W samym 2022 r. wykonano na całym świecie ponad 1,8 mln zabiegów w asyście systemu da Vinci, natomiast w Polsce w tym samym roku 3,5 tys. Robotem da Vinci może być przeprowadzonych ponad 200 rodzajów zabiegów. W Polsce są to głównie operacje urologiczne, ginekologiczne oraz chirurgii ogólnej.


Obecnie na świecie jest zainstalowanych ponad 7,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych i certyfikowanych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano na świecie ponad 11 mln zabiegów z udziałem tej technologii. W Polsce systemy chirurgii robotycznej da Vinci znajdują się już w 26 szpitalach, gdzie pracuje ponad 80 zespołów certyfikowanych przez producenta, firmę Intuitive Surgical.

Podobne artykuły

Monosnap Radziszewski.mp4 2023-11-07 12.05.10
7 listopada 2023
Operacja-interdyscyplinarna-2x
12 kwietnia 2023
iStock-1180295538
Kobiety w chirurgii

Równe szanse na rozwój zawodowy?

24 lutego 2023
Piotr-Paluszkiewicz
22 września 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023