dr Tomasz Szopiński:

Chirurgia robotowa to przyszłość urologii

Wojciech Laska

Opublikowano 17 stycznia 2020, 10:57

Fot. MedExpress TV
Wojciech Laska

Opublikowano 17 stycznia 2020, 10:57

Wojciech Laska: Na czym polegał zabieg, który na ekranie mieli okazje zobaczyć uczestnicy I Sympozjum Naukowego Sekcji Urologii Robotowej PTU?

dr Tomasz Szopiński: Wykonywany przeze mnie zabieg to radykalna prostatektomia u chorego dotkniętego rakiem stercza. Zabieg ten polega na całkowitym i radykalnym usunięciu gruczołu krokowego. Ten szczególny typ operacji nosi nazwę „lateral approach” czyli dostęp boczny i jest to bardziej zaawansowana technologia, zabieg, który charakteryzuje się tym, że daje o wiele większą szansę na zachowanie pęczków naczyniowo-nerwowych, czyli na zachowanie sprawności seksualnej. To jest zabieg należący do technik nowoczesnej medycyny, która nie tylko ma na celu wyleczyć chorego z choroby onkologicznej, ale również zapewnić mu jak najlepszą jakość życia.

Wojciech Laska: Dlaczego operacje prostatektomii w asyście robota da Vinci są bardziej korzystne dla pacjenta?

dr Tomasz Szopiński: Robot to jest po prostu genialne narzędzie, które pozwala na wykonanie procedury w sposób, który jest niedostępny inną metodą. Jeżeli chodzi o operację otwartą to po pierwsze dysponujemy dziesięciokrotnie większym polem widzenia, czyli zupełnie co innego mam szansę zobaczyć, dwa – ogromna stabilizacja obrazu. I w stosunku do laparoskopii używanie narzędzi z technologią „endorist”, zapewniające pełną swobodę anatomiczną, pozwalają na operowanie bez granic. Pozwalają na operowanie tak jak chcę, a nie jak zmusza mnie technologia.

Wojciech Laska: Ile w Polsce osób posługuje się robotami przy operacjach?

dr Tomasz Szopiński: Obecnie ten rozwój urologii robotycznej jest bardzo dynamiczny. W tej chwili mamy pięć, sześć systemów, które pracują. Nie wszystkie są i powinny być dedykowane do urologii, bo to jest system uniwersalny, który pozwala na wykorzystanie w ginekologii, torakochirurgii, w chirurgii koloproktologicznej. To jest niezwykle uniwersalny system.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

PTU / da Vinci / Szpital Mazovia / Polskie Towarzystwo Urologiczne / robot da Vinci / 1. Sympozjum Sekcji Urologii Robotowej PTU / Tomasz Szopiński / chirurgia robotowa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31