Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwszy w Polsce przeszczep nerki z wykorzystaniem robota Da Vinci

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 września 2022 12:50

Pierwszy w Polsce przeszczep nerki z wykorzystaniem robota Da Vinci - Obrazek nagłówka
fot. CSK MSWiA
Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu nerki z wykorzystaniem robota Da Vinci. Dotychczas urządzenie było wykorzystywane było przez Klinikę Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w operacjach pobrania nerki od żywego dawcy.

Operację przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Marka Durlika. Narząd do przeszczepu został pobrany od żony biorcy. Dawczyni będzie mogła niebawem opuścić szpital.

„Żywe dawstwo jest w Polsce nadal tematem niepotrzebnie budzącym wiele lęków wśród chorych i ich rodzin, lecz historie takie jak ta udowadniają, że zabieg wykonany pod opieką wykwalifikowanego zespołu może dać całej rodzinie szansę na nowe życie”, czytamy na stronie internetowej CSK MSWiA.

Z raportu "Chirurgia robotowa w Polsce" wynika, że operacje z użyciem robota Da Vinci wykonuje w Polsce około 20 ośrodków. W ubiegłym roku miało być wykonanych około 2,5 tys. zabiegów z wykorzystaniem tej technologii. W większości były to procedury nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także