Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ws. specjalizacji z psychoterapii dziecięcej

Fot. Getty Images/iStockphoto
W piątek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmiany ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ws. psychoterapii dziecięcej.
Medexpress 2019-08-30 15:05

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął decyzję o systemowym uregulowaniu kształcenia podyplomowego w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży oraz psychoseksuologii. - Do tej pory lekarze i pielęgniarki mogli kończyć te specjalizacje, ale według różnych standardów kształcenia - tłumaczyła.

Specjalizacja będzie trwała 4 lata. Józefa Szczurek-Żelazko tłumaczyła, że wprowadzone zmiany wynikają z potrzeby zwiększenia liczby specjalistów w systemie, co pozytywnie wpłynie na sytuację kadrową. - Dzięki tej zmianie wprowadzimy możliwość uzyskiwania specjalizacji w zakresach, które są określone w tej ustawie dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, nie tylko tych, które tam zostały zdefiniowane. Rozszerzamy możliwość zdobycia tej specjalizacji przez lekarzy, pielęgniarki czy diagnostów - powiedziała.

Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że obecnie wykazanych w rozporządzeniu ministra wskazanych jest 16 rodzajów specjalizacji. Z kolei w załącznikach zostało określone, jakiego zawodu przedstawiciel, jaką specjalizację może realizować.

PDF

Zobacz także