Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Krajowa branża farmaceutyczna w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 marca 2018 13:35

Krajowa branża farmaceutyczna w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa” - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Dokument „Polityka Lekowa Państwa” ma opuścić mury Ministerstwa Zdrowia pod koniec drugiego kwartału tego roku. Taką deklarację złożył 9 marca w Katowicach wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Czego po przygotowywanej przez resort zdrowia strategii oczekuje krajowy przemysł farmaceutyczny? Mówił o tym podczas debaty w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Rajmund Martyniuk, Wiceprezes Polpharmy.

Ministerstwo Zdrowia chce osiągnąć kompromis w sprawie kształtu strategii jeszcze zanim dokument oficjalnie trafi do konsultacji społecznych. Dlatego rozmowy z partnerami będą się toczyły już w najbliższym czasie. Elementem tej dyskusji była dzisiejsza debata w Katowicach, poświęcona „Polityce Lekowej Państwa”.

Przemysł chce wspierać Państwo. Czy Państwo wesprze przemysł?

- Podchodzimy z szacunkiem do zadań Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, polegających na zabezpieczeniu dostępu do leków – podkreślał Martyniuk. - Stajemy do przetargów, bierzemy udział w procesie negocjacji cenowych. Ale drugi kontekst, to Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, gdzie przemysł farmaceutyczny stał się kluczowym sektorem gospodarki. Pytanie tylko co to znaczy. Optymalnie byłoby, gdyby oba dokumenty, czyli Polityka Lekowa i SOR nawzajem się wspierały. I dobrze by było, gdyby dokument „Polityka Lekowa Państwa” był dokumentem rządowym - dodał.

Warto inwestować w polski przemysł farmaceutyczny

- Silna branża farmaceutyczna to płatnik podatków, innowacje, miejsca pracy, bilans importowo-eksportowy, ale też bezpieczeństwo lekowe państwa. Dostawcy leków stają się partnerem Ministra Zdrowia, rządu i polskiego społeczeństwa. Nie ma dla nas lepszego klimatu niż zapewnienie, że dokument podpisze i będzie realizowało wielu podmiotów. Warto inwestować w polski przemysł farmaceutyczny z punktu widzenia pacjentów i gospodarki – powiedział Ireneusz Martyniuk.

Ministerstwo chce współpracy z partnerami

Za deklarację partnerstwa dyrektorowi I. Martyniukowi podziękował wiceminister Marcin Czech. – Musimy to zrobić wspólnie, bo inaczej się nie da – dodał. - Taki dokument ma lokalny charakter. Musi być głęboko zakorzeniony w historycznych uwarunkowaniach i brać od uwagę zależności między podmiotami na rynku. W tej chwili w Ministerstwie Zdrowia trwają prace dotyczące stworzenia Polityki Lekowej. Wybraliśmy podejście Światowej Organizacji Zdrowia do tego, żeby te zręby dokumentu stworzyć. W drugim kwartale będę starał się zacząć wychodzić z tym dokumentem do partnerów społecznych. Chciałbym mieć wtedy mniej więcej konsensus po stronie publicznej – mówił dziś w Katowicach wiceminister zdrowia Marcin Czech. Dodał również, że w strategii zostaną określone cele oraz narzędzia ich realizacji. Co dwa lata Ministerstwo będzie natomiast oceniać efekty i ewentualnie weryfikować treść dokumentu.

Podobne artykuły

1-marcin-czech-o-chorobach-rzadkichmp4-2018-11-20-123802
Podsumowanie roku

Polska onkologia cierpi przez brak pieniędzy

18 grudnia 2019
leki_ThinkstockPhotos-47730
Leszek Stabrawa

Bezpieczeństwo lekowe – aktualne wyzwania

4 października 2019
86498561
Przegląd prasy

Dywersja przeciwko polityce lekowej państwa

3 września 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także