KRDL: z zadowoleniem przyjmujemy deklarację Pana Ministra Radziwiłła

Medexpress

Opublikowano 29 marca 2017, 08:14

Medexpress

Opublikowano 29 marca 2017, 08:14


Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych z zadowoleniem przyjęła deklarację Ministra Zdrowia o podjęciu starań zatrzymania dalszego wyprowadzania medycznych laboratoriów diagnostycznych ze szpitali. Samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych od dawna zabiega o prawne uregulowanie tej kwestii, prowadząc szeroko zakrojona akcję informacyjną zarówno wśród polityków (posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych), jak i społeczeństwa.
Pozostawienie medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala jest bowiem zdaniem KRDL niezbędnym elementem zapewnienia pacjentom właściwej opieki medycznej, gdyż umożliwia dyrekcji szpitala pełny i bezpośredni nadzór nad jakością wykonywanych w nim badań oraz nad właściwym przechowywaniem i utylizacją pobranego od pacjentów materiału, znacząco wpływa też na udział i zaangażowanie diagnostów w prace szpitalnych zespołów terapeutycznych i jakościowych, w tym zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.
- Dzisiejsza publiczna deklaracja Pana Ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy – zapewnia prezes KRDL Elżbieta Puacz. – Zwłaszcza, że z wypowiedzi Pana Ministra jasno wynika, iż z dużym zrozumieniem podszedł do naszych argumentów i przedstawianych analiz. Jako lekarz praktyk ma świadomość roli medycznego laboratorium i pracy diagnostów w zapewnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta. Wierzymy, że „słowo stanie się ciałem” i kwestia ta zostanie już niebawem uregulowana poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w szczegółowych rozporządzeniach oraz w nowelizowanej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, nad którą pracuje niedawno powołany przez Ministra Zdrowia zespół ekspertów.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

diagności laboratoryjni
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31