Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Resort zdrowia pracuje nad zakazem dla jednorazowych e-papierosów

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 25 marca 2024 09:36

Resort zdrowia pracuje nad zakazem dla jednorazowych e-papierosów - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Dostałam od premiera zielone światło do opracowywania ustawy zakazującej jednorazowych e-papierosów ­– powiedziała podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister zdrowia Izabela Leszczyna. Przepisy mają być gotowe w kwietniu.

– To jednorazowe e-papierosy są dzisiaj największym zagrożeniem, szczególnie dla młodych ludzi, którzy, mimo że zgodnie z prawem nie mogą kupić takich urządzeń, jednak nabywają je – wskazała Izabela Leszczyna.

Tematowi jednorazowych e-papierosów poświęcone było niedawno wspólne posiedzenie Senackich Komisji Zdrowia oraz Klimatu i Środowiska. Przewodnicząca SKZ, Beata Małecka-Libera podkreślała, że urządzenia te stanowią dla młodych ludzi pierwszy kontakt z tytoniem i są prostą drogą do uzależnienia. Nowe używki, podobnie jak zwykłe papierosy, wywołują poważne skutki zdrowotne, m.in. zmiany w płucach i oskrzelach, schorzenia kardiologiczne, dowiedziono też ich działania rakotwórczego. Mają też negatywny wpływ na środowisko, powodują zanieczyszczenie plastikiem, a w podgrzewaczach znajdują się metale ciężkie, np. lit.

– Nie do końca wiemy, co się znajduje w tych jednorazowych pojemnikach. Oprócz fatalnych skutków dla zdrowia przynoszą też fatalne skutki dla środowiska – przyznała podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.

Zgodnie z zapowiedzią szefowej resortu, przepisy, dzięki którym temat jednorazowych e-papierosów powinien zostać rozwiązany, mają być gotowe w kwietniu. Tymczasem jak podkreśliła wcześniej senator Beata Małecka-Libera, do tego, by te produkty zniknęły ze sklepowych półek nie muszą być nawet tworzone nowe przepisy, lecz wystarczy egzekwować te już istniejące. Okazuje się bowiem, że znaczna część z nich jest wprowadzana na rynek nielegalnie. Chodzi m.in. o przekraczanie dopuszczalnej pojemności zbiorników i zawartości nikotyny w liquidach.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)